A kormánypárti Magyar Nemzethez került Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter levele, amit Johannes Hahn és Mariya Gabriel uniós biztosoknak írt az Erasmus-ügy miatt, ebben egyebek között azzal érvelt, hogy az Európai Bizottság döntése évtizedes nemzetközi szakmai együttműkdödéseket rombol le, és „korlátozza a tudományos élet szabadságát”.
A miniszter szerint az uniós testület lépései sértik az Alapjogi charta 13. cikkét azzal, hogy programokat, kutatásokat és képzéseket lehetetlenítenek el, illetve intézményeket és tudományos munkatársakat érintenek hátrányosan.
„Az Erasmus+ és a Horizont Európa programok nagyban járulnak hozzá a részt vevő hallgatók, oktatók és kutatók európai identitástudatának megerősödéséhez és személyes európai integrációjukhoz. Ennek ellehetetlenítése nemcsak a programból kimaradó magyar embereknek, hanem az egész európai közösségnek okoz visszafordíthatatlan károkat”
- fogalmazott a miniszter.
Navracsics Tibor szerint „méltánytalan és megalapozatlan tartalmú levelek” érkeztek az uniós programokban közreműködő magyarországi szervekhez, amit megdöbbenéssel tapasztalt. A politikus azt az elméletét is elismételte, miszerint „félreértésről” van szó, noha ez már korábban kiderült, hogy nem igaz: az Európai Bizottság jó előre jelezte a problémát, miután a kormány az EU-s források megszerzése érdekében tett 17 vállalásának egyikeként módosított közalapítványi törvényt követően némi trükközéssel mégiscsak megoldotta, hogy ne zárják ki a milliós fizetéssel járó kuratóriumi pozíciókból a fideszes politikai felsővezetőket.
„A hallgatói és oktatói sérelmek megelőzéséért tisztelettel kérem, hogy sürgősen tisztázzuk a félreértéseket annak érdekében, hogy a jövőben ne születhessenek az európai uniós intézmények részéről megalapozatlan és jogsértő döntések, valamint a már elfogadott és hatályba lépett intézkedéseket késedelem nélkül módosítsák”
- írta Navracsics Tibor, majd felsorolta, milyen falrengető siker is volt az egyetemi „modellváltásnak” hívott, fideszes vezetőkkel teletömött alapítványokba történő közvagyon-kiszervezés. A miniszter arról azonban nem tett említést a levélben - legalábbis a Magyar Nemzet ezt nem idézte -, hogy ő maga hajlandó-e a hallgatói és oktatói sérelmek megelőzéséért lemondani a veszprémi Pannon Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöki posztjáról. Igaz, az RTL Híradónak korábban nyilatkozva tett a helyzet mérlegelésére utalást. Nem úgy Szijjártó Péter, aki inkább intenzív hungarofóbozásba kezdett, amikor felmerült, hogy esetleg szíveskedhetne távozni a havi másfél milliós fizetéssel járó kuratóriumi pozícióból a győri Széchenyi István Egyetemen. Az persze nem derült ki, hogy ennek mi köze bármiféle magyarellenességhez.
Miniszterek és képviselők lepték el a „modellváltó” egyetemek testületeit, jelenlétük a politikai befolyásolásnál is nagyobb károkat okozhatSzijjártó Péter szerint hungarofóbia, hogy le kellene mondania a másfél milliós egyetemi kuratóriumi fizetésérőlEurópai Bizottság: Nincs félreértés Erasmus-ügyben, már korábban jelezték a problémát az Orbán-kormánynakNavracsics Tibor nem érti az Európai Bizottság döntését Erasmus-ügyben