Szijjártó Péter;kuratórium;Erasmus+ program;

- Szijjártó Péter szerint hungarofóbia, hogy le kellene mondania a másfél milliós egyetemi kuratóriumi fizetéséről

A külgazdasági és külügyminiszter jó tanulóként felmondta az Orbán Viktor által nemrégiben bedobott új szólamot, már csak az a kérdés, hogy mégis mi köze a fideszes politikai felsővezetők milliós fizetéssel járó kuratóriumi pozícióinak a magyarellenességhez.

Elég szórakoztató, de hungarofób megnyilvánulásnak tartja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy távoznia kellene a havi másfél milliós fizetéssel járó egyetemi kuratóriumi pozíciójáról az elsőként a Népszava által feltárt Erasmus-ügy miatt.

A tárcavezető a török oktatási miniszterrel közös sajtótájékoztatón állt a nyilvánosság elé, és az ATV kérdezte meg, hajlandó lenne-e a az Európai Bizottság kérésének megfelelően lemondani a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságáról. Szijjártó Péter eképpen válaszolt:

„Az Európai Bizottságon a hungarofóbia újabb tünetei kezdenek megjelenni. Ez egy minden alapot nélkülöző, felháborító és visszautasítandó döntés.”

Az érvelés igen érdekes, ugyanis információink szerint az Európai Bizottság nem kérte, hogy román, német, francia, szlovák, esetleg „brüsszeli” tagokkal töltsék fel az egyetemek kuratóriumait, csupán hogy a fideszes politikai felsővezetők legyenek szívesek távozni onnan. Vagyis nem tudni arról, hogy az uniós testületnek Szijjártó Péter származásával lenne baja. A miniszter ennek ellenére a „kettős mérce brutális kifejeződéséről” értekezett, mivel szerinte nyugat-európai egyetemek vezetőségében is ülnek kormányzati szereplők, és ott ez nem probléma.

Szijjártó Péter Orbán Viktor reggeli rádióinterjújához és Gulyás Gergely korábbi közléseihez igazodva elmondta azt is, hogy ha nem sikerül megegyezni az Európai Bizottsággal, akkor költségvetési forrásból fogják biztosítani a magyar diákok ösztöndíjait. Hogy ez önmagában miért nem oldja meg a problémát, arról itt írtunk korábban: egyrészt elképzelhető, hogy a kabinet által finanszírozott ösztöndíj már nem is számítana Erasmus-programnak, másrészt fennáll a veszélye, hogy a partneregyetemek lemondják a szerződéseket, mert nem szeretnének az Európai Bizottság és az Orbán-kormány nézeteltérésében részt venni. Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája kommunikációs vezetője úgy vélekedett, elfogadható szükségmegoldás lehet a terv, de tart tőle, hogy nem lesz ilyen egyszerű a helyzet, a programban résztvevő külföldi egyetemeken múlik a dolog.

A külgazdasági és külügyminiszter a sajtótájékoztatón elismételte azt a kormányzati állítást is, miszerint „az összeférhetetlenségi szabályok megalkotásánál teljes egészében az Európai Bizottság iránymutatásai szerint jártunk el”. Csak épp azt ismételten kifelejtette, hogy bár tavaly októberben a parlament valóban elfogadta az illetékes vagyonkezelő alapítványok működéséről szóló törvénymódosítást, a kormány ezt követően mégis úgy döntött, hogy 2022. november 1-jétől ismét lehetővé teszi a politikai vezetők számára, hogy más, fizetéssel járó pozíciókat is betölthessenek, így az uniós testület kérésével ellentétben a fideszes felsővezetőket mégsem zárták ki a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiból.

Szijjártó Péter „hungarofóbozása” persze némileg érthetőbbé válik annak ismeretében, hogy a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságáért korábbi információk szerint havi másfél millió forinttal vastagabb a pénztárcája.

Nem hogy csökkent volna, kis mértékben még emelkedett is a közúti járműforgalom a fővárosban a benzin hatósági árának december 6-i eltörlése után – közölte a friss mérési adatokat a Népszava kérdésére a Budapest Közút Zrt.