Jászberény;időközi választás;

- Jászberényi tétek

Polgármestert és képviselő-testületet is választ vasárnap Jászberény; egy hosszú, és ellenzéki szempontból nem túl dicsőséges időköziválasztás-sorozat végére kerül pont a voksolással. Már az idáig vezető út sem szűkölködött tanulságokban. A kormányzó Fidesz nem tudott mit kezdeni az Electrolux-leépítés okozta helyi gazdasági válsággal (ez nem számít ritkaságnak olyankor, amikor valódi kihívással, és nem a saját maguk által kitalált fantomokkal kell megküzdeniük), a választók 2019-ben a térség – akkori – legerősebb ellenzéki pártjára, a Jobbikra bízták a város irányítását, amelynek polgármesterét együtt fúrta, majd együtt is buktatta meg a Fidesz-frakció és az ellenzék vezető erejének szerepére időközben bejelentkezett DK. Most ebből a felállásból kellene kihozni a legtöbbet úgy, hogy miközben egy relatíve erős ellenzéki bástyáról van szó, a nyerő lapok (korlátlan erőforrások és médiafelület formájában) az állampárt kezében vannak.

A felhozatal már-már a centrális erőteret idézi – annyiban talán még kedvezőbb is a helyzet a kormányoldal számára, hogy a DK nem állt be az emígy egységesnek nehezen nevezhető ellenzék jelöltje, a korábban megpuccsolt Budai Lóránt mögé. Külön indul a Fidesz, a zsugorodó Jobbik által üresen hagyott térbe betüremkedni igyekvő Mi Hazánk, és van egy független jelölt is, akinek aspiránsi Facebook-oldalán a legkedveltebb írás 19 felfelé mutató hüvelykujjig jutott, nem sejtetve átütő eredményt.

A választás minden bizonnyal Budai és a fideszes Besenyi Orsolya között dől majd el. A hatalom legerősebb érve a már jól ismert zsarolás: a nem fideszes vezetésű települések kevesebb rezsisegélyt és miegyebet kapnak a támogatási rendszereket minden normatív elemtől megfosztó, azokat nyíltan jutalmazásra-büntetésre használó kormánytól. Íme a jövőkép, amelyet a tizenharmadik éve ellensúly nélkül uralkodó politikai erő fel tud kínálni egy nagyon súlyos, és egyre mélyülő válság közepén: „Ha elfogadjátok, hogy csak egyféle akarat létezik, akkor túlélhetitek”. Az ellenzéknek viszont egyrészt van egy embere, aki a körülményekhez képest jó polgármester volt. Másrészt építhet a kurucos (vagy esetünkben inkább jászos) dacra, az ellenállás szellemére, amit Jászberény 2019-ben már megmutatott. Harmadrészt pedig előbb-utóbb minden számla benyújtásának eljön az ideje. Orbán Viktor tavaly azzal az ígérettel nyert választást, hogy a marad az olcsó orosz gáz, a háború árát nem az emberekkel fizettetik meg - ebből egyetlen szó sem volt igaz. Az átverés nem Jászberény-specifikus, az ország összes polgárát érinti, de revansot venni csak ott lehet, ahol az élet valódi téteket és tényleges választási lehetőséget kínál – mint például Jászberényben.

Egy ellenzéki győzelem így is kisebbfajta csoda lenne: egyáltalán nem elképzelhetetlen, csak fantázia kell hozzá, meg sok munka, az utolsó pillanatig. Ám ha megtörténne, erőt adna mindazoknak, akik már kezdik feladni a reményt, hogy valaha is kiszabadulunk a NER-nek nevezett csapdából – beleértve magát az ellenzéket is.