A rendezvény fókuszában a női és családi, illetve szociális témák és a klímakatasztrófa áll, de nem marad ki témák közül a szomszédunkban dúló háború sem. Ukrajnával foglalkozik a hét orosz család történetét feldolgozó Szétrombolt kapcsolatok; az Oscar-jelölt filmrendező, Jevgenyij Afinyevszkij ukrán-amerikai filmje, a Szabadság tűz alatt; a megtámadott városról szóló MARIUPOL, Harcban a reménnyel;, a függőséggel küzdő ukrán gyerekekről szóló Otthon a romokon és az egy különleges színházi előadásról szóló A Hamlet-szindróma című alkotás.
A világ legrangosabb dokumentumfilmjeinek tematikai és egyéb megkötések nélküli, egyetlen magyarországi nemzetközi verseny fesztiváljának idei első vetítése a 2021-ben készült, angol-belga-francia-ír Kölyök Platónok lesz, amely egy Belfast munkásnegyedében mûködõ katolikus fiúiskolában játszódik, ahol különleges módon küzdenek az észak-ír polgárháború évtizedei óta tartó erõszak legyőzéséért. Vetítik tööbek között a Túlélés női szemmel című rövidfilmet, amely iráni, illegális árut csempésző férjeiket váró nőket mutat be. A kanadai Zayné Akyol díjnyertes, az ISIS embere voltam című alkotásának szereplői sosem gondolták volna, hogy börtönben végzik, és azt sem, hogy a fogság kiből-kiből más érzelmeket vált ki. A börtönben különleges freskót alkotó Jesse Krimes Fogvatartott szabad mûvész című portréja is látható lesz, amelyet Alysa Nahmias rendezett.
Aki a shanghaji egészségügyi helyzetről szeretne informálódni, annak a Hatodik Népkórházat, aki a 2019-es hongkongi demonstrációkról szeretne többet tudni, annak a Korunk szabadságharcát, aki pedig a norvég klímaaktivistákat szeretné megismerni, annak A norvég fejfájást lehet ajánlani. A családi filmek némelyikét civil nagykövetek képviselik, a Bogota utcáin élő tizenéves lányokról szóló, többszörös díjnyertes Alis és én című alkotás civil nagykövete Péterfy Novák Éva író, a szexuális bántalmazást feldolgozó angol-norvég film, a Mélyen a felszín alatt képviseletét Antoni Rita, újságíró a Nőkért Egyesület elnöke, míg a magyar-román, papi abúzusról szóló Túl közel-ét dr. Perintfalvi Rita teológus-író, egyetemi oktató vállalta.