Az első rész után (január 4., Népszava, 15. oldal: Ez aztán a tizenegy!) azt mondta a szerkesztő: micsoda gazdagsága volt a magyar futballnak! Ezért lajstromba vettük a legjobb hazai csapatok újabb sorát. Azt még véletlenül se gondoljuk, hogy a tartalék tizenegyet.
1. Hungária (MTK) 1936
Először nevezték NB I-nek az első osztályú bajnokságot, és a Szabó Antal – Mándi, Bíró – Sebes, Turay, Dudás – Sas, Müller, Kardos, Cseh II, Titkos összetételű Hungária mindjárt veretlenül – 22 győzelemmel, 4 döntetlennel, 87:21-es gólaránnyal – aratott diadalt. A klub négy évvel később – a jelenkori minta példaként szolgáló Horthy-rendszer egymást követő zsidótörvényei miatt – feloszlatta önmagát; a legnagyobbak egyikét valójában kiiktatták.
2. Vasas 1966
Szintén veretlen bajnokcsapat – 17 győzelem, 9 döntetlen –, mégpedig a nevezetes magyar–brazil vb-meccs (3:1) évében. Harminc nappal a világbajnokság után és 80 ezer néző előtt a Varga – Bakos, Mészöly, Berendy, Ihász – Mathesz, Fister – Molnár, Puskás, Farkas, Korsós összeállítású együttes 3:0-ra nyert a Népstadionban legnagyobb riválisa, az FTC ellen. A csapat 67 góljából 45-öt a gólkirály Farkas János (25), valamint Puskás Lajos (20) szerzett. Az 1966 őszi magyar–osztrákon (Farkas mesterhármasával 3:1) hét Vasas-játékos sorakozott a válogatott kezdő tizenegyében.
3. Újpest 1930
Igaz, csak tíz együttes szerepelt a Bajnokok Tornáján Genfben, de a spanyol Irun (3:1), a holland Go Ahead (7:0), a svájci Servette (3:0) és a csehszlovák Slavia legyőzésével (3:0) az Aknai – Dudás, Fogl III – Borsányi, Volentik, Víg – Ströck, Avar, Köves, Spitz, P. Szabó összetételű Újpest Európa legjobb klubcsapata lett. A döntő mindhárom gólját Köves János szerezte. A prágai csapat kapujában Frantisek Planicka állt, a meccset a későbbi FIFA-elnök, az angol Stanley Rous vezette.
4. Vasas 1956-58
A piros-kékek az 1956-os Közép-európai Kupa-döntő harmadik mérkőzésén 9:2-re verték a bécsi Rapidot, 1957-ben megismételték KK-diadalukat és bajnoki címet nyertek, majd 1958-ban a BEK legjobb négy csapata közé jutottak. A nagy évek során szerepet kapott Kamarás, Kovalik; Kárpáti, Kontha, Palásti, Berendy, Teleki, Sárosi; Bundzsák, Szilágyi II, Bárfy; Raduly, Illovszky, Csordás, Szilágyi I, Kaszás, Lenkei. A KK-t ne becsüljük alá: az 1956-os döntő két pesti mérkőzését 204 ezren, az 1957-es finálét 92 ezren látták a Népstadionban.
5. FTC 1967-68
Az arany zöldek az 1967-es, fölényesen megnyert bajnokság utolsó előtti fordulójában vesztették el veretlenségüket, a következő évben pedig döntőt vívtak a VVK-ban. El-, azaz kiejtették a Zaragozát, a Liverpoolt, a Bilbaót, a Bolognát, majd a döntőben 0:1, 0:0-val alulmaradtak a Leedsszel szemben. A klasszis csapatban ezek a labdarúgók szerepeltek: Géczi, Takács; Novák, Mátrai, Bálint, Szűcs, Páncsics, Havasi, Horváth; Juhász, Rákosi; Szőke, Karába, Varga, Albert, Branikovits, Katona, Fenyvesi.
6. MTK 1964
KEK-döntőt vívott a lisszaboni Sportinggal a kék-fehér együttes, amely csupán a hetedik helyet szerezte meg az 1964-es bajnokságban. A kontinentális elődöntőben a glasgow-i 0:3 után felejthetetlen fordítással jutott túl a Celticen (4:0). A döntőben elsőre 3:3-at ért el, majd 1:0-s vereséget szenvedett a csapat, amelyben a következő labdarúgók meneteltek a fényes európai körút során: Kovalik; Keszei, Danszky, Jenei; Nagy István, Kovács III; Sándor, Török, Vasas, Takács, Bödör, Kuti, Bánkuti, Halápi, Laczkó, Szimcsák, Dinnyés.
7. Győri ETO 1963-67
Szinte hihetetlen, mégis igaz történet: az ETO 1963-ban megnyerte a bajnokságot, majd 1965-ben így festett az elődöntő mezőnye a BEK-ben: Benfica, Győr, Internazionale, Liverpool. Miközben sokan azt gondolták, még itthon sincs a legjobb négyben a kisalföldi csapat... A sikersorozat része volt az 1964-es MNK-döntő, valamint a következő három kupakiírásban aratott diadal. Akik mindezt véghez vitték: Tóth; Kiss, Orbán, Szániel, Tamás, Izsáki; Palotai, Máté; Szaló, Morvay, Takács, Orosz, Győrfi, Scheidl, Korsós, Povázsai, Keglovich.
8. FTC 1975
A zöld-fehérek zöldfülű, erősen megfiatalított csapata a KEK döntőjébe masírozott úgy, hogy – a hagyományoknak megfelelően – a Liverpoolt is kiejtette. Az elődöntőben a pesti 2-1 után Belgrádban, 110 ezer néző előtt 2-2-t ért el a Crvena Zvezda ellen a Géczi – Martos (Kelemen), Bálint, Rab, Megyesi – Juhász, Onhausz (Takács), Mucha – Pusztai, Máté, Magyar összetételű együttes, amelyből sérülés miatt hiányzott az aduász Nyilasi Tibor. Az addig veretlen FTC a döntőben 3-0-ra kikapott a Dinamo Kijevtől.
9. Videoton 1985
A PSG ellen Párizsban 4-0-ra is vezetett és 4-2-re nyert, a Manchester Unitedot szintén elbúcsúztatta, majd az UEFA Kupa döntőjében – a fehérvári 0-3 után – a Real Madridot a Bernabeu stadionban győzte le 1-0-ra a menet közben sérülések seregétől sújtott csapat. Az eredeti kezdő tizenegy ez volt: Disztl Péter – Végh, Disztl László, Csuhay, Horváth – Burcsa, Csongrádi, Vadász – Májer, Szabó, Novath. De érdemeket szerzett Borsányi, Faddi, Gömöri, Gyenti, Palkovics, Vaszil is, hát még az MU ellen győztes gólt szerző Wittmann.
10. Válogatott 1959-62
Az „aranylabdás” France Football első európai ranglistáján, 1959 végén a magyar válogatott volt az élen. A nem hivatalos világrangsorban 1959-ben a második, 1960-ban a negyedik, 1962-ben a harmadik helyet foglalta el a csapat, amely a hatvankettes világbajnokságon a legjobb nyolc közé jutott a Szentmihályi – Mátrai, Mészöly, Sipos, Sárosi – Solymosi, Göröcs – Sándor, Albert, Tichy, Fenyvesi összetételű alapcsapattal. Íme, egy válogatás a korabeli szép idők további szereplői közül: Grosics – Novák, Bundzsák, Berendy, Ihász – Bozsik, Kotász, Rákosi – Bene, Machos, Farkas.
11. FTC 1909-13
A hőskorban szériában öt bajnoki címet nyert és az öt évadban együttvéve 9-szer kapott ki a ferencvárosi csapat. Schlosser Imre mindannyiszor gólkirály volt összesen 155 (30, 19, 38, 34, 34) góllal. Az osztrák–magyar mérkőzésen 1913 áprilisában kilenc FTC-játékos szerepelt a 4:1-re győztes együttesben, amely így állt fel: Zsák (33 FC) – Rumbold, Payer – Bíró (MTK), Bródy, Blum – Weisz, Tóth-Potya, Pataky, Schlosser, Borbás.