;

ellenzék;Venezuela;Egyesült Államok;pártok;előválasztás;Juan Guaidó;

- Szétesés fenyegeti a venezuelai ellenzéket

Bizonytalan helyzetbe lavírozta magát Venezuela széttöredezett ellenzéke: új közös elnökjelölt választását határozta el, miután tárgyalásokat kezdett az elszigeteltségén lazító Maduro kormányzattal. 

A 2015 óta működő ellenzéki nemzetgyűlés csütörtökön új vezetőséget állított, egy héttel azután, hogy megszavazta Juan Guaidó „ideiglenes elnök” leváltását. Az amerikai külügyminisztérium szerdán az Axios hírportálnak megerősítette, hogy Washington követi az ellenzék lépését, s a továbbiakban nem ismeri el Guiadót Venezuela legitim elnökének.

Guaidó 2019-ben számos ország elismerését nyerte el a vitatott 2018-as választások után, amelyek megerősítették Nicolás Maduro szocialista elnök diktatúráját. Bár az ország egyes külföldi vagyontárgyai feletti ellenőrzés Guaidó "ideiglenes elnökségéhez" kötődött, valódi hatalom nem volt a kezében. Támogatottsága évek óta csökkent az ellenzéki pártok körében, Latin-Amerika és Európa számos országa pedig visszavonta elismerését.

A leváltását támogatók arra hivatkoztak, hogy Guaidó kísérlete Maduro megbuktatására - amelyet a Trump-kormányzat lelkesen támogatott – kudarcot vallott, s az ellenzéknek egységbe kell tömörülnie a kormány által 2024-re tervezett választások előtt.

Elemzők szerint azonban nagy a kockázata, hogy a júniusra tervezett előválasztás az ellenzék széthullását eredményezi. 

A vezetőváltást három fő pártjuk, a Demokratikus Akció, az Egy Új Korszak és az Igazságosság az Első - támogatta, míg a Guaidó-féle Népi Akarat és mások elutasították.

Freddy Guevara prominens ellenzéki politikus, Guaidó szövetségese "politikai öngyilkosságnak" nevezte a döntést. "Most azt látjuk, hogy a Maduro-rezsim tagjai ünnepelnek" - tette hozzá. Pénteki videóüzenetében Guaidó az ellenzéki előválasztás menetrendjének mielőbbi közzétételét sürgettre, miközben politikustársai egy része inkább konszenzussal választana elnökjelöltet, attól tartva, hogy a több millió külföldre menekült venezuelai voksolása nehézségekbe ütközhet.

Elemzők szerint a széthúzás meggyengíti az ellenzék pozícióját a kormánnyal novemberben kezdett mexikói tárgyalásain. Maduro elnök nemzetközi elszigeteltsége közben az utóbbi időben enyhült, mivel megújultak a kapcsolatok néhány országgal, s az Egyesült Államok a mexikói tárgyalások megkezdése után lazított néhány szankción, engedélyezte például a Chevron olajipari óriásnak, hogy ideiglenesen nyersolajat exportáljon Venezuelából. Guaidó leváltásának másnapján Maduro kijelentette, készen állnak a legmagasabb szintű párbeszédre Washingtonnal, ha „szélsőséges politikáját és egy pragmatikusabb politikára vált Venezuelával szemben”.

Az Egyesült Államok közölte, hogy továbbra is elismeri az ellenzéki nemzetgyűlés legitimitását. Nicholas Watson, a Teneo tanácsadó cég elemzője közben arra figyelmeztetett, hogy Maduro előre hozhatja egy évvel, a 2024-re ígért elnökválasztást, ami számos előnnyel járna számára. "A választások idei megtartása zavarba hozná az ellenzéket. Emellett lehetővé tenné olyan "demokratikus eredmények" felmutatását, amelyeket Washington a további szankciók enyhítésének előfeltételeként követel" - mondta.

Hetek óta azeri blokád alatt áll az Örményországot Hegyi-Karabahhal összekötő folyosó. A Népszavának nyilatkozó örmény szakértő szerint az orosz békefenntartók szándékosan nem avatkoznak közbe.