;

oktatás;Magyarország;tanár;vidék;tudásmenet;

- Elkeserítő a vidéki tanárok helyzete, nem azért hagyják ki a sztrájkot, mert elégedettek, hanem azért, mert félnek

Szombaton Budapesten célba ér a Miskolcról elindított tudásmenet. Résztvevői rengeteg tapasztalatot szereztek az oktatás helyzetéről az útjuk alatt.

Rengeteg tapasztalattal gazdagodtak az elmúlt napok során a pedagógusok tudásmenetének résztvevői, akik péntek délutánig mintegy 150 kilométert tettek meg gyalogosan hétfői, miskolci indulásuk óta. A célállomás ezúttal Gödöllő volt, ahol újabb fórumot tartottak a helybeliek bevonásával, köztük tanárokkal, szülőkkel. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke és a tudásmenet egyik kezdeményezője, Totyik Tamás lapunknak azt mondta, úgy érzi, egyre többen szimpatizálnak az ügyükkel, eddig valamennyi településen szívesen fogadták, nem egyszer meg is vendégelték őket a helyiek. Volt, ahol szendvicsekkel, süteménnyel, csokoládéval várták a megfáradt menetelőket, Aszódon pedig egy nagyobb tömeg is csatlakozott hozzájuk, egészen Gödöllőig kísérve őket.

Ugyanakkor a vidéki településeken dolgozó kollégái beszámolóit elkeserítőnek tartja a PSZ alelnöke, szerinte nyoma sincs annak az elégedettségnek, amit a Belügyminisztérium által szervezett decemberi szakmai egyeztetésen próbáltak lefesteni az oktatás irányítói. Totyik Tamás szerint több vidéki iskolában nem azért maradt el például a sztrájk megszervezése, mert a pedagógusok mindennel elégedettek, hanem azért, mert félnek. Tartanak attól, hogy elveszítik a munkájukat és nem tudnak másik állást szerezni, ahogy attól is, hogy a tankerületi központok más módokon állnak bosszút.

Beszéltek olyan pedagógussal is, aki több fővárosi és vidéki iskolában is tanított az elmúlt években; azt mondta, két teljesen különböző intézményvezetői hozzáállást tapasztalt, a fővárosban sokkal szabadabb az iskolai légkör, míg vidéken az igazgatók szinte mindenben próbálnak megfelelni a tankerületi központok elvárásainak. Találkoztak egy tanárnővel, aki egy olyan falusi kisiskolában tanít, ami a megszűnés szélén táncol: egy osztályba jó, ha 8-10 gyerek jár, többségük halmozottan hátrányos helyzetű. Van olyan osztály, ahol a gyerekek felének nemhogy íróasztala, még saját ágya sincs otthon. Ezek a gyerekek extra figyelmet igényelnének, de az iskolában csak egy pedagógiai asszisztens segíti a tanárok munkáját.

Totyik Tamás azt is szomorúan tapasztalta, sok kollégája egyáltalán nem tudatos munkavállaló,

elolvasás nélkül aláírnak szinte bármit, legyen az munkaszerződés, munkabeosztás vagy bármilyen más dokumentum. Hallottak olyan esetről is, amikor arra kértek egy pedagógust, ne írjon be minden túlórát az adminisztrációs rendszerbe, mert „túl sok” lenne. 

A PSZ alelnöke szerint ennek nem lenne szabad eleget tenni, vagy írásban kell kérni az erről szóló utasítást.

A tudásmenet szombaton ér Budapestre, ahol délután fél öttől a VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium előtt tartanak nagygyűlést, illetve tüntetést. 

Volt olyan kórház, ahová úgy kellett becsempészni, de két rendőrőrs is kapott belőlük.