;

elnökválasztás;Törökország;parlamenti választások;előrehozott választás;ellenzéki összefogás;

- A török elnök előrehozott választást akar, az ellenzék késlekedik

Hírek szerint Erdogan elnök pártja eltökélte, hogy korábbra hozza a legkésőbb június 18-án esedékes szavazást, miközben a hatpárti ellenzék még mindenfélén vitatkozik, és nem döntötte el, ki legyen az elnökjelöltje.

Hamza Dag, az AKP alelnöke újévi nyilatkozatában azt mondta, két lehetőség áll előttük. Az egyik, hogy az 550 fővel működő törvényhozás 360 szavazattal dönt a korábbi időpontról. Ehhez ellenzéki voksok is kellenének. „A másik, hogy az elnök feloszlatja a parlamentet és előrehozott választásokat ír ki." Murat Yetkin török újságíró szerint ez „annak a beismerése lenne, hogy félnek, Erdogan nem lesz képes győzni a választás első fordulójában”, s ezért lépéselőnyre akar szert tenni.

Ez egybecseng Lisel Hintznek, a Johns Hopkins Egyetem szakértőjének várakozásával, miszerint a kormánypárt mindent bevet majd, hogy megtartsa hatalmát. „Beleértve az elmúlt húsz évben kiépített intézményi erőforrások felhasználását az ellenzék gyengítésére és megosztására” – írta Hintz a Turkey recap független hírportálnak. Nem lenne meglepve – tette hozzá –, ha a választásokat valamilyen ürüggyel szükségállapotban tartanák meg, ahogy 2018-ban is történt.

Özer Sencar, a MetroPoll török közvélemény-kutató igazgatója szerint azonban a választás kimenetelét leginkább az ellenzéki elnökjelölt személye határozza majd meg.

„Ha nem lesz valaki, aki komoly sikertörténettel és erős vezetői kvalitásokkal veheti fel a harcot Erdogannal, nem születhet meglepetés. Ekrem Imamoglu isztambuli polgármester ilyen személy, de egyelőre nem tudni, lehetősége lesz-e elnökjelöltként színre lépni” 

– írta.

A legnagyobb görög újság, a Kathimerini online változata a múlt héten sorra vette a török ellenzék lehetséges elnökjelöltjeit. A hatpárti szövetség fő erejét, a Köztársasági Néppártot (CHP) vezető Kemal Kilicdarogluról azt írták, természetes lenne, hogy ő álljon ki Erdogannal szemben. Ő hozta össze az ellenzék „6-os asztalát”, s a 2018-as önkormányzati választásokon nagy sikert aratott a fővárosiak megnyerésével. Pártja szavazóbázisát azonban nem tudta érdemben növelni, s nem felel meg a karizmatikus vezető típusának, ami egyre nyilvánvalóbb követelmény a török politikában.

Mansur Yavas ankarai főpolgármester a felmérések szerint képes lehet legyőzni Erdogant. A közvélemény megbízható jelöltnek tartja, aki átlátható módon intézte a főváros ügyeit. Viszont nem tudni, mit gondol Törökország egészéről, mit tenne nemzetközi színtéren és képes lenne-e irányítani egy elnökválasztási kampányt. Végül az a tény, hogy az önkormányzatban máig az AKP-val szövetséges Nacionalista Mozgalom Párt (MHP) korábbi kádereit alkalmazza, arra késztetheti a kurd politikai mozgalmat, hogy távolságot tartson tőle.

Imamoglu sikerében ellenben sokan bíznak, mivel kétszer már győzött Erdogannal szemben. Fiatalságán és népszerűségén túl mellette szól, hogy  képes voksokat szerezni a kurd, szunnita, alevi, török és más választói csoportoktól. Ráadásul az ellene hozott december 14-i ítélet hőst csinált belőle, párhuzamot húzva Erdogan egykori politikai történetével. Ha a jogerős döntés megakadályozná indulását az idei választásokon, Imamoglu a jövő Törökországának egyik főszereplőjeként fog feltűnni – írták az eKathimerini által felkért elemzők.

Szerintük a leglogikusabb lépés, ha "a 6-os asztal" a lehető leghamarabb bejelenti az adott körülmények fényében racionálisan kiválasztott jelöltjét.

Az Erdoğan-féle AKP 2002-es hatalomra kerülése óta először van valódi esély irányváltásra Törökországban.