vakcina;melanóma;bőrrák;mRNS;

- Az mRNS újabb sikere

Áttörést hozhat a melanoma elleni harcban a génbázisú oltóanyag technológia, melynek segítségével kifejlesztették a bőrrák ellen vakcinát. A humán klinikai vizsgálatok már javában zajlanak, az eddigi eredmények biztatóak.

Az egyik leghatékonyabb koronavírus elleni védőoltás kifejlesztője és gyártója, az amerikai Moderna biotechnológiai vállalat melanoma elleni mRNS-alapú vakcinát tesztel - számolt be róla a Healthline. A humán klinikai vizsgálatok jelenleg a 2. fázisban tartanak, és az eddigi eredmények alapján az oltóanyag ígéretesnek tűnik. A 3. vagy 4. stádiumú melanomában szenvedőknél – a daganat eltávolítását követő – immunterápiás kezelés mellett a vakcina hatására 44 százalékkal csökkent a rák kiújulásának kockázata és a halálozás aránya szemben azokkal a résztvevőkkel, akik csak immunterápiát kaptak.

Az mRNS-alapú vakcinákról már kiderült, hogy hatékonyak a koronavírus ellen. De azt most sikerült először bizonyítani, hogy ez a típusú oltóanyag hatással lehet a melanomával kapcsolatos randomizált klinikai vizsgálatok eredményére is - idézte a lap Stéphane Bancelt, a Moderna vezérigazgatóját.

A most tesztelt mRNS-alapú vakcina a rákbetegek egyedi tumormutációs szignatúráját használja arra, hogy az immunrendszert a daganat ellen irányuló specifikus immunválasz kialakítására ösztönözze. 

Az oltóanyag hatását azonban nem önmagában, hanem immunterápiával kombinálva vizsgálják.

Ahogy azt Vishal Anil Patel, a George Washington Rákközpont bőronkológiai igazgatója elmondta: az immunterápia a szervezet saját védekezőképességére épít. Arra, hogy az immunrendszer egy kis segítséggel képes legyen felismerni és elpusztítani az idegen sejteket. “Az mRNS-alapú vakcinák hatékony és eredményes módon, specifikusan segítenek az immunsejteknek a kóros sejtek azonosításában" - tette hozzá.

Bár az eredmények szakemberek szerint ígéretesek, nem szabad elfelejteni, hogy ez a klinikai vizsgálati fázis még korai és viszonylag kevés beteg vesz részt benne. A következő lépés a több száz beteg bevonásával végzett 3. szakasz. Ami azt jelenti, hogy akár évek is eltelhetnek addig, amíg a vakcináról bebizonyosodik, hogy valóban hatékony és biztonságos, és használatát engedélyezik is.

A melanoma ugyan az összes bőrrákos eset egy százalékáért felel, ám a rosszindulatú bőrdaganatos halálesetek többségét mégis ez okozza, mivel gyorsan áttéteket képezhet a test távoli részein.

Az olasz rendőrség lefoglalta a flamand mester egy festményét. A gyanú szerint az olasz tulajdonosok hamis dokumentumokat használtak fel a kép piaci értékének növelése érdekében.