A Kínában jelenleg tapasztalható koronavírus-járványhullámra tekintettel a német egészségügyi tisztviselők azt követelik, hogy Európai szinten, kötelező jelleggel teszteljék az ázsiai országból az EU területére érkezett személyeket. Johannes Nießen, a közegészségügyi szolgálat szövetségi orvosszövetségének elnöke a Funke Mediengruppe lapjainak nyilatkozva elmondta, hogy a vírus robbanásszerű terjedése esetén, amit most Kínában lehet tapasztalni, számolni kell a vírus mutációjának lehetőségével, Hangoztatta, ebben a helyzetben „Európa-szerte egységes védelmi koncepcióra van szükség". "Az EU-ba való belépéskor minden Kínából érkező utazót gyorsteszttel kellene megvizsgálni" – tette hozzá. Mint fogalmazott, az előírást ki kell terjeszteni nem csak a turistákra, hanem azokra is, akik üzleti útra érkeznek Európába. Rámutatott, a pozitív teszteredményt PCR-vizsgálatnak kell követnie. A fertőzötteket pedig mindenképpen karanténba kell helyezni – mondta Nießen.
Az Európai Unió egyelőre még nem döntött a közös uniós álláspontról. Sztella Kiriakídisz, az EU egészségügyi biztosa csupán arra szólította fel az államokat, hogy vizsgálják felül a vírus ellenőrzésére irányuló nemzeti intézkedéseiket, és szükség esetén fokozzák azokat. Több európai ország, köztük Franciaország, Olaszország és Spanyolország, időközben beutazási korlátozásokat vezetett be a Kínából érkező utazókkal szemben, vagy kilátásba helyezte, hogy ezt megteszi. Franciaországban a jövőben kötelező lesz az érkezés utáni PCR-vizsgálat is.
A német kormány viszont vasárnap megismételte, hogy egyelőre kivár. Karl Lauterbach szociáldemokrata párti egészségügyi miniszter pénteken kijelentette, hogy "még nem szükséges" a németországi beutazási szabályok szigorítása, a baloldal azonban bírálta ezt az irányvonalat, és a német repülőtereken is kötelező PCR-tesztet követelt a Kínából érkezők számára.
"Riasztó lehet a hír, hogy a milánói repülőtéren majdnem minden második Kínából érkező utas koronavírus-tesztje pozitív lett"
- nyilatkozta Kathrin Vogler, a Bundestag baloldali frakciójának egészségpolitikai szóvivője a T-online hírportálnak.” Mint mondta, ki kell deríteni, hogy a Kínából érkező utasok esetleg egy eddig ismeretlen vírusváltozatot hordoznak-e. Az olasz hatóságok azonban azt közölték, azok a kínaiak, akik pozitív mintát adtak, az Európában is ismert vírustörzset hordozták. Olaszországban elvileg január végéig tesztelik kötelező jelleggel az ázsiai országból érkezetteket.
Érdekes módszert választott Belgium a kínaiak vizsgálatára. Az ország nem a turistákat teszteli, hanem a Kínából érkező repülőgépek szennyvizét. "Ellenőrizzük, hogy a Kínából kapott adatok pontosak-e" – mondta Steven Van Gucht, a Sciensano nemzeti közegészségügyi intézet munkatársa a Reutersnek. Elmondta, tisztában vannak azzal, hogy a Covid-fertőzött utasok egy része esetleg nem használja a WC-t a járat során, ezért az új intézkedés "nem az emberek nyomon követésére irányul, hanem arra, hogy nyomon kövessük, mi történik Kínában". Frank Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter szintén úgy vélte, a Kínából érkezettekkel kapcsolatban az egész Európai Unióra kiterjedő politikára van szükség.
A pekingi kormány élesen bírálta a koronavírus-teszteket elrendelő államokat és ellenintézkedéseket jelentett be.
A korlátozások "elfogadhatatlanok" és "diszkriminatívak"
– jelentette ki Mao Ning, a pekingi külügyminisztérium szóvivője.
Ingyenes oltóanyagot kínálnak fel
Az Európai Unió egy lapértesülés szerint ingyenes oltóanyagokat kínál Kínának, hogy segítsen megfékezni a járványhullámot. A kezdeményezés része Sztella Kiriakídisz egészségügyi biztos erőfeszítéseinek, hogy európai választ találjon a fenyegető fertőzési hullámra – írta a Financial Times az ügyet ismerő személyekre hivatkozva. A biztos kínai kollégáihoz fordult, hogy szolidaritást és támogatást ajánljon fel, "többek között közegészségügyi szakértelemmel és az EU által nyújtott oltóanyag-adományokkal".