Karácsony Gergely;

A főpolgármester a Lánchíd felújítása mellett hidakat is építene ember és ember között, méltóságból, méltányosságból, emberségből és szolidaritásból

- Karácsony Gergely: lebontjuk a hazugságból épített falakat, és hidakat építünk az emberek között

A főpolgármester az idén 150 éves Budapest gyakorlati lépései között említette a 3-as metró első félévi átadását, 150 új busz és 40 újabb troli forgalomba állítását.

A városok régen fallal vették körül magukat, hogy megvédjék az értékeiket és az elveiket, amelyeket ma úgy védjük meg, ha lebontjuk a falat, amit hazugságból építenek az igazság elé, és hidakat építünk ember és ember között, méltóságból, méltányosságból, emberségből és szolidaritásból – jelentette ki Karácsony Gergely, aki szerint „ez a dolga a nemzet 150 éves fővárosának, amelyet minden magyar a saját településének érezhet. A főpolgármester most pezsgő helyett egy csésze teával kívánt békés, boldog új évet az országnak és fővárosának egyaránt.

Budapest vezetőjének magyarázata szerint azért választotta a teát köszöntőnek, „mert talán így másnap ez jobban esik, meg hát melegséget áraszt, amire ebben a konkrét és átvitt értelemben is hidegrázós időben nagy szükségünk van”.

Budapest a különbözőségek városa. Az elmúlt másfél évszázad tapasztalataiból tudjuk, hogy a város akkor sikeres, ha ezek az ellentétek nem kioltják, hanem kiegészítik egymást

– tette hozzá.

Karácsony a 2023-ra szóló jókívánságok közül kiemelte a békésséget, amelynek súlyát ma „az áldozatok adják, a könnyek, a nélkülözés, ami a szomszédunkban sok millió ember hétköznapjává lett, az orosz zsarnok háborús agressziója miatt”. Annak kapcsán, hogy mit tekintsünk normálisnak, javaslata szerint azt, „ami igaz is egyben”. – A szörnyű ukrajnai háború kitörésének is az a fő oka, hogy a világ beletörődött abba, ami egyáltalán nem normális. Hiszen, ha eltűrtük, hogy Oroszország elfoglalja a Krím félszigetet, miért lepődünk meg, ha pár évvel később már egész Ukrajnát támadja meg – vetette fel.

A főpolgármester meggyőződése, hogy  nem alapozhatjuk a gazdaságunkat, a jólétünket olyan energiahordozókra, az olajra és a gázra, a fosszilis energiákra, amelyek ökológiai katasztrófába sodornak minket, és amit fegyverként használhatnak a zsarnokok, akik a sajátjaikként tekintenek a Föld kincseire, és jobb esetben csak foci VB-t vásárolnak maguknak, rosszabb esetben háborút. Ezért azt mondja:

Legyen 2023 az újrakezdés éve.

Az újrakezdéshez az ellenzéki politikus a normalitás részének tekinti, hogy városi útjainkat ne kezeljük autópályaként, és városi zaj és szmog miatt egyre többen betegszenek meg. Szerinte nem normális, hogy városi tereinket parkolónak használjuk, esélyt sem adva a fáknak, akik a portól és a forróságtól védelmeznek minket. Nem tekinti annak azt sem, hogy „egyes önkormányzatok családokat lakoltatnak ki valódi indok és méltó elhelyezés nélkül, és a hajléktalan emberek ellen küzdünk a hajléktalanság helyett”.

Ne tekintsük normálisnak azt, hogy a politika olyan, amilyennek nap mint nap látjuk és elszenvedjük. A politika nem szólhat csak a hatalomról, a manipulációról és a társadalom megosztásáról

– fűzte hozzá.

Karácsony Gergely a főváros konkrét lépéseiről, idei terveiről szólva kitért a megszépült Blaha Lujza téren majd tavasszal kizöldülő fákra, a Lánchíd folytatódó felújítására, amelyet jelenleg sem az autósok, sem a gyalogosok nem használhatnak. Az ennek kapcsán kibontakozott vitáról az a véleménye, hogy beszélni kell annak jövőjéről, de lényeg szerinte, hogy „annak megújítása a terveknek megfelelően, költségkereteken belül maradva valósul meg”, mert nem ehhez vagyunk szokva. Mint fogalmazott, „ez a Lánchíd és nem egy stadion, és ezt a beruházást a Főváros valósítja meg és nem valaki más”.

Budapest vezetője a 150 éves múltról való idei megemlékezéseknél is fontosabbnak tartja a hogy miként szolgálják a város következő 150 évét, ahogy mondta „újraegyesítését” is. – A 3-as metró átadásával például már az első félévben, azzal, hogy érkezik 150 új busz és több mint 40 új troli a budapesti közösségi közlekedésbe, hogy még több Bubi-állomást építünk, hogy 2024-ig elültetünk 20 ezer fát, a Városháza park felújításának keretében már jövő nyáron újra kultúra költözhet a Merlin Színházba – sorolta Karácsony Gergely.

A köztársasági elnök újévi köszöntőjében szólt a hazáról, a gondokról, a fájdalomról, a küzdelemről, a háborúról, az összefogásról, a nagymamákról és az édesanyákról is.