Rengeteg gyerek karácsonyát szépítette már meg a Kuckó Önkéntes Program, mely az idén minden eddiginél nagyobbra nőtt. Nyolc évvel ezelőtt az alapító, Strényi Veronika még a másfél szobás albérletében csomagolt kilenc ismerősével ötvenegy ajándékcsomagot, hogy eljuttassa azokat a Hűvösvölgyi Gyermekotthonba. Idén már egy hatalmas raktárban készítik össze a közel hétszáz csomagot, hogy elvigyék azokat Budapest és Pest megye összes gyermekotthonába – az akciót ráadásul a magánadományokból beérkezett, több mint tízmillió forintból finanszírozzák.
– Ha nem is mentünk meg életeket, a gyerekeknek adunk pár perc figyelmet, amire karácsonykor különösen nagy szükség van – mondja Veronika, aki maga is heti két-három órát önkénteskedik, az év utolsó hónapjaiban akár napi hatot is. Teszi mindezt azért, mert bár csodálatos gyerekkora volt, szerinte nem fair, hogy másnak nem ez jut.
Százhatvan torta ajándékba
A Kuckó története kilenc évvel ezelőtt indult, amikor Veronika egy reklámügynökségnél dolgozott, ahol egy Ausztráliából érkezett kolléganőjével elhatározta, segíteni fog a Hűvösvölgyi Gyermekotthon lakóin. Mivel Veronika színházi táncosként végzett Pécsett, ezért úgy tervezte, hogy a gyerekeknek táncot fog tanítani, míg kollégája angolt, és közben olyan közösségi programokat szerveznek, melyekre a gyerekek szüleit is elhívják. Céljuk volt az is, hogy a szülőknek munkalehetőséget keresnek, hogy gyermekeik visszakerülhessek hozzájuk. Mert míg egy gyermeket a nem megfelelő életkörülmények, sok esetben szegénység miatt hamar kiemelnek egy családból, komoly összefogást és nagy energiabefektetést igényel, hogy visszakerülhessen a szüleihez, de már jobb körülmények közé.
– A tervünkből aztán nem lett semmi, mivel a társam nem tudta folytatni az önkénteskedést, én azonban éreztem magamban az erőt – mondta Strényi Veronika, aki hétvégente kijárt a gyermekotthonba, és hamarosan nekiállt megszervezni az első programot. A Kuckó közösségi oldalán arra kérte követőit, hogy küldjenek egy-egy tábla csokoládét, melyből az önkéntesek a gyerekekkel közösen bonbont készítettek, amit hazavittek a szüleiknek karácsonyi ajándékba.– Ezután sorra jöttek az ötleteim. Először is elhatároztam, hogy a hűvösvölgyi gyerekeknek fodrászt keresek, hogy rendbe tegye a hajukat. Amikor kiírtam a Facebookon a kérésemet, vagy száz fodrász írt azonnal – meséli Veronika, aki azóta is évente többször szervez ilyen programot. Amikor pedig egy étteremben kezdett el dolgozni, úgy döntött, vasárnaponként közös pizzázásra invitálja az ország több gyermekotthonának lakóit, még DJ-t is hívott, hogy a gyerekek kedvükre táncolhassanak. 2015 nyarán pedig önkénteseivel megszervezte az első KuckóNapot, melyen hűvösvölgyi gyerekek vettek részt, és a focikupa, akadályverseny, arcfestés és bográcsozás mellett adományt gyűjtöttek a Dévaványai Gyermekotthonnak. Ugyanebben az évben karácsonykor ajándékcsomagokat állítottak össze azoknak a gyerekeknek, akik az ünnepek alatt meglátogatták a szüleiket.
– A csomagokba nem alapvető élelmiszereket akartunk pakolni, hanem olyan legalább középkategóriás termékeket, amelyektől ünnepibb lesz a karácsony, és amelyeket a gyerekek egész évben látnak a társaiknál és a tévében. Tettünk bele müzlit, téliszalámit, kakaóport, Nutellát, szaloncukort, és még sorolhatnám – meséli az alapító. Ekkoriban persze még gyerekcipőben járt a Kuckó, Veronika az ajándékokat a Batthyány téri másfél szobás albérletében csomagolta tizedmagával. – Idővel aztán felmerült a kérdés: mi lesz azokkal, akik nem mennek haza, és a gyermekotthonban karácsonyoznak? Elvégre ők sokkal többen vannak, és a számuk is egyre növekszik – tette fel magának a kérdést, majd társaival úgy határozott, olyan kreatív eszközöket visz ajándékba, mint gyurmát, filctollt, zsírkrétát, színes lapot, ollót és radírt, melyeket a gyerekek év közben is tudnak használni. Emellett szervezett Kuckó családi fotózást, tízalkalmas kutyaterápiás foglalkozást, jógázást, míg idén nyáron az egyik önkéntesük, Fanni elintézte, hogy a gödöllői reptéren egy csapat fiú felszálljon a magasba. Amikor pedig Veronika a Gerbeaud marketingvezetőjeként dolgozott, és a cukrászda százhatvan éves lett, pontosan ennyi tortát vittek ki a gyermekotthonokba.
– Ebben a történetben én csak epizódszereplő vagyok. Az igazi hősök az otthonok nevelői és gyerekfelügyelői, akik mindennap segítenek a kicsiken – mondja Veronika. Idén ezért társaival szervezett egy díjátadót, melyen a budapesti és Pest megyei gyermekotthonok nevelői között osztottak ki a KuckóHős elismeréseket, élelmiszerutalványt, könyvet, valamint a magánfelajánlásokból érkezett pénzből tombolát is szerveztek nekik.
Eljutni A.-ból B.-be
Hogy az ajándékok tényleg hasznosak legyenek, Veronika idővel megírta a Kuckó Kisokost, melyben tanácsokkal szolgált az adakozóknak. Például bevezette az „okos adományozás” fogalmát, melynek lényege, hogy csakis olyan termékeket gyűjtenek, ami a fiataloknak praktikus lehet, mint tisztálkodási szereket és evőeszközöket. Veronika ruhákat amúgy kategorikusan nem fogad el, mert korábban azt tapasztalta, hogy végül a nappalija tele lett velük, és egyesével kellett azokat átválogatnia, mert szinte mindegyiknek volt valami baja, vagy a cipzárja romlott el, vagy nem volt kitisztítva.
Fontos az is, hogy az adomány tényleg eljusson a rászorulókhoz. – Egy díjátadón találkoztam Havasi Zoltánnal, a hajléktalanokat segítő Budapest Bike Maffia egyik alapítójával, aki azt mondta nekem, az adományozás lényege, hogy a felajánló az ajándékot tényleg eljuttatja A.-ból B.-be – meséli Veronika. A Kuckó is az első pillanattól fogva erre törekszik, egy délután alatt viszi el autókkal a csomagokat az összes otthonba.Fontos továbbá, hogy az adakozók magukénak érezzék a projektet, ezért a szervezők minden csomaghoz egy kártyát mellékeltek, melyre ráírták az adakozó nevét, majd befotózták azt, hogy mindenki lássa az eredményt – igaz, az utóbbi időben már élőben közvetítik az ajándékkészítést és -osztást is. Emellett, hogy biztosra menjenek, a gyűjtést már októberben elkezdik a közösségi oldalaikon, és mindent kommunikálnak a közönségükkel. Veronika azt tapasztalja, decemberben különösen segítőkészek az emberek, ezt a szokást érdemes lenne megtartaniuk. – Nagyon örülök, hogy karácsonykor égnek a telefonvonalaink, de jó lenne, ha ez mindig így maradna, mert a gyerekeknek egész évben szükségük van ránk.