;

Karácsony Gergely;büntetés;ítélet;Recep Tayyip Erdogan;Ekrem Imamoglu;

- Damoklész kardja Erdogan riválisa felett

“A mi hazánkban a siker néha nem marad büntetlenül” - ironizált tegnap Ekrem Imamoglu török ellenzéki vezető, akit egy három évvel korábbi megjegyzeséért letöltendő szabadságvesztésre és a politikai tisztségek viselésétől való eltiltásra ítélt a bíróság. A Recep Tayyip Erdogan elnök egyik legesélyesebb kihívójaként számon tartott, 2019-es megválasztásával óriási meglepetés okozó isztambuli polgármester azt mondta: sikereinek “jutalmaként” tekint a rá kiszabott “értelmetlen és törvénytelen” büntetésre. A nem jogerős ítélet annak jele, hogy a népszerűséget vesztett Erdogan-rezsim a demokrácia további leépítésétől sem riad vissza a hatalomban maradásáért.

Immamoglut még szerdán találták bűnösnek közhivatalnokok megsértésének vádjában. Már aznap ezrek álltak ki mellette az isztambuli városházánál sietve összehívott tüntetésen. A másnapra meghirdett tüntetésen még nagyobb tömeg gyűlt össze és az ellenzéki összefogás hat pártjának elnökei személyesen is szolidaritásukról biztosították a városvezetőt.

Az ügy előzménye, hogy Imamoglu 2019 őszén a strasbourgi Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusán bírálta az Erdogan-rezsim demokráciaellenes lépéseit, köztük például azt, hogy mondvacsinált okokkal megismételtették az isztambuli polgármester-választást, illetve a kurdbarát HDP színeiben demokratikusan megválasztott városvezetőket fosztottak meg hivataluktól. Süleyman Soylu török belügyminiszter beszéde miatt “bolond”-nak nevezte az ellenzéki polutikust, aki olvasatában “Törökországról panaszkodott.” Imamoglu erre úgy válaszolt: azok bolondok, akik megsemmisítették a márciusi isztambuli polgármester-választás eredményét. E mondat miatt azonban a Legfelsőbb Választási Bizottság feljelentette őt. A politikai töltetű per tavaly kezdődött meg, az ítélethirdetést többször elhalasztátották, de a bíróság végül bűnösnek találta Imamoglut, több mint két és fél év börtönre büntette, illetve eltiltotta a közügyektől.

Az ítélet ellen számos nyugati ország és politikus is felmelte szavát. Az Egyesült Államok például igazságtalannak, illetve az emberi jogokkal, az alapvető szabadságjogokkal és a jogállamisággal összeférhetetlennek minősítette a bíróság döntését. Karácsony Gergely budapesti főpolgármester Facebook-bejegyzésben szolidaritásáról biztosította Imamoglut és az “erdogani hatalom önkénye” elleni tiltakozásra szólított fel.

Egyelőre nem világos, hogy az ítélet milyen hatással lesz a jövő évi parlamenti és elnökválasztásokra készülő hatpárti ellenzéki összefogás belső viszonyaira. A szövetség legnépszerűbb pártjához, a szekuláris-kemalista CHP-hoz tartozó Imamoglu helyzetét erősíti, hogy az Erdogan-rezsim ilyen átlátszó módszerekkel próbálja derékbe törni politikai karrierjét. A feje felett Damoklész kardjaként lebegő jogi következmények azonban eltántoríthatják a hatpárti összefogás vezetőit attól, hogy őt nevezzék meg közös államfőjelöltként. Ahogyan arra Murat Yetkin, legendás török újságíró rámutatott: Imamoglu indulása esetén a regnáló hatalomnak számos lehetősége lenne ellehetetleníteni győzelmét. A publicista a nevével fémjelzett Yetkin Reporton megjelent elemzésében még azt a lehetőséget is felveti, hogy a török Semmítőszék éppen az elnökválasztás két fordulója között emeli jogerőre az ítélet, ami gyakorlatilag diszkvalifikálná Imamoglut versenyből, és biztosítaná a 19 éve hatalmon lévő Erdogan újraválasztását.

Kína és Oroszország „természetesen” Irán kizárása ellen szavazott.