;

Irán;kivégzés;tüntetések;női egyenjogúság;focista;

- Harcolt a női egyenjogúságért, kivégezhetik az iráni labdarúgót

Továbbra is brutálisan lép fel a hatalom.

Kivégzés várhat Amir Naszr-Azadani iráni profi labdarúgóra, miután az Iranjavan 26 éves hátvédje részt vett a női egyenjogúságért folytatott demonstrációkban. A profi labdarúgók nemzetközi szakszervezete (FIFPRO) közleményt adott ki az ügyben, ebben úgy fogalmaztak:

„A FIFPRO megdöbbenve és megrendülve értesült azokról a hírekről, amelyek szerint Amir Naszr-Azadani profi labdarúgót kivégzés fenyegeti Iránban, miután kampányolt a nők jogaiért és az alapvető szabadságjogokért hazájában. Szolidaritást vállalunk Amirral, és felszólítunk a büntetésének azonnali visszavonására.”

A CNN beszámolója szerint Naszr-Azadanit azzal vádolják, hogy tagja volt egy fegyveres csoportnak, amely részt vett három biztonsági tiszt meggyilkolásában a közép-iráni Iszfahán városában zajló tüntetések alkalmával. A focistát november 27-én vették őrizetbe hatóságok elleni zavargás miatt.

Iránban egy 22 éves nő, Mahsza Amini szeptemberi halála váltotta ki a tüntetéshullámot az ország keményvonalas vezetői ellen. Úgy tudni, Mahsza Aminit azért tartóztatta le az erkölcsrendészet, mert helytelenül viselte fejkendőjét. Fogvatartása alatt meghalt, valószínűleg halálra verték. A halála utáni napokban a lányok és nők országszerte szembeszálltak a vallási öltözködési szabályokkal, és letépték a hidzsábjukat, a szeptember 16-án kezdődött tüntetéshullám azóta is tart.

Iráni orvosokkal készült interjúk szerint az országszerte kirobbant rendszerellenes tüntetéseken a biztonsági erők kiemelten a nőket célozzák meg, fegyverrel lövik az arcukat, a mellüket, a nemi szervüket. Csak egy idő után vették észre, hogy a nők gyakran más-más sebekkel érkeztek, mint a férfiak. Utóbbiaknak inkább a lábából, a fenekéből és a hátából kellett lövedéket kioperálni a söréthez hasonló úgynevezett pelletet, amelyet elsősorban lég- és vadászfegyverekben használnak. Az orvosok és az őket segítő nővérek titokban kezelték a tüntetőket, hogy elkerüljék a letartóztatást.

A zavargások csitítására Iránban az erkölcsrendészet feloszlatásáról döntöttek, emellett felülvizsgálják a kötelező fátyolviselésről szóló törvényt, amelyet négy évvel az 1979-es iszlám forradalom után vezettek be. A tüntetéseken legkevesebb 58 kiskorú is életét vesztette, köztük egy nyolc éves gyerek. A demonstrációkkal összefüggésben eddig két embert végeztek ki.

A katari világbajnokságon is botrány kerekedett, miután az iráni válogatott a hatalom brutalitása miatt megtagadta a nemzeti himnusz eléneklését az Anglia elleni első csoportmeccsük előtt. Válaszul őket is szankciókkal fenyegették meg.

A súlyos válsággal küzdő szigetországból idén közel 250 ezren vándoroltak ki az Egyesült Államokba, ami szakértők szerint felboríthatja a karibi ország társadalmi egyensúlyát.