;

Koszovó;

- Enyhült a feszültség Észak-Koszovóban, de szó sincs arról, hogy közelednének az álláspontok Pristina és a szerbek között

Maradtak a barikádok.

A szerbek lakta Észak-Koszovó továbbra is megközelíthetetlen, a régiót a szerb média szerint blokád alatt tartja a koszovói rendőrség, melynek egységeit csütörtökön vezényelték ki a területre: megtiltották a járművek és a gyalogosok áthaladását a Szerbia melletti Jarinje és Brnjak határátkelőkön. A különleges egységek tagjai előzőleg felfegyverkezve és páncélozott járművekkel megrohamozták a Gazivode-tó nagy gátjának épületét. Az RTS belgrádi állami tévé beszámolója szerint az ott dolgozó munkást „kikergették a munkást a létesítményből, és leszakították és leszedték az ott lévő szerb zászlókat”. Sőt, egyikük azt állította, hogy fegyvert szegeztek rá, majd elkergették.

A szerbek már három napja teherautókkal és más más nehéz tehergépjárművekkel zárnak el több, a Szerbiával közös határátkelőhöz vezető főutat. Az útakadályokat azután emelték, hogy a jarinjei határátkelőnél a koszovói különleges egységek letartóztattak egy volt szerb rendőrt. Arról a Dejan Panticról van szó, aki november 5-én a négy észak-koszovói település más szerb rendőrtisztjeivel együtt felmondott a koszovói rendőrségnél. Pristina azzal vádolja, hogy a választási bizottság tagjait fenyegette. Észak-Koszovóban december végére négy településen helyhatósági választást terveztek, miután a szerbek kivonultak a helyi intézményrendszerből: a szerb polgármesterek és önkormányzati képviselők lemondtak amiatt mondtak le tisztségükről, mert így tiltakoztak a pristinai kormány időközben felfüggesztett jármű-regisztrációs rendelete ellen. A hétvégén azonban a választást Vjosa Osmani koszovói elnök döntése értelmében áprilisra halasztották, ami némi siker Szerbia számára. Ráadásul ez a tavaszi időpont sem kőbe vésett.

A köztársaság északi részén hétfőtől nem nyitották ki az iskolákat és kérdéses, mikortól járhatnak újra iskolába a gyermekek.

Vasárnap nem sokkal 21 óra után gépfegyverek hangját és robbanásokat lehetett hallani Rudar nevű településről. A szerbbarát Szerb Lista nevű koszovói párt elnöke, Goran Rakic bejelentette, hogy megalakult a válságstáb, amely rendszeresen beszámol a helyszínen kialakult helyzetről. Aleksandar Vucic, szerb elnök a belgrádi Nemzetbiztonsági Tanács ülése után nyugalomra és békésségre szólította fel az észak-koszovói szerbeket, és arra kérte őket, ne „dőljenek be a provokációknak”, valamint tartsák tiszteletben a KFOR békefenntartóit és az EU koszovói jogállamisági misszióját, az EULEX-et. Az államfő ugyanakkor nem kérte a barikádok lebontását, de hangsúlyozta, mindent megtesznek a béke és a stabilitás megőrzése érdekében. Az EULEX előzőleg arról számolt be, hogy kábító gránátot dobtak a szervezet egyik járőrére. Senki sem sérült meg és anyagi kár sem keletkezett. Az EULEX, amelynek több mint 130 rendőrtisztje állomásozik az ország északi részén, arra kérte a felelősöket, „tartózkodjanak a további provokatív cselekményektől". A misszió felhívást intézett a koszovói intézményekhez, állítsák bíróság elé az elkövetőket.

Josep Borrell, az EU külügyi képviselője a Twitteren bejelentette, az EU nem tűri a jogállamisági misszió tagjai elleni erőszakot vagy "az északi részen elkövetett erőszakos bűncselekményeket". Egyúttal felszólított az útakadályok eltávolítására. „A nyugalmat helyre kell állítani” – emelte ki Borrell.

Vasárnap este egy ideig a fegyveres konfliktus veszélye is fenyegetett. A Twitteren olyan felvétel keringett, amely szerint szerb harckocsik haladtak Észak-Koszovó felé.

A teljes német belpolitikára hatással lehet annak az államcsínyt kitervelő terrorcsoportnak az ügye, amelyet múlt héten leplezett le a német rendőrség.