Ha drágábban is, de legalább lesz üzemanyag – vélekedett a kommentelők jó része az üzemanyagársapka múlt kedd éjjeli eltörlése kapcsán az Ynsight Research 29 797, a múlt hét szerda előtti hat napban vizsgált online tartalom alapján, amelyek négyötödét kommentek alkották. Az üzemanyaghiány mögé sokan szándékosságot látnak.
A pénteki hírekben leginkább szakértők vélték tarthatatlannak a benzinársapkát. Témának számított a kis kutak sorsa is, amelyek egyáltalán nem kaptak üzemanyagot az egyetlen megmaradt ellátótól, a Moltól. Sokan vitatkoztak arról, van-e üzemanyaghiány. Többek szerint nem hatósági áras, „drága” üzemanyagot sem lehetett kapni. Akadt, aki zavartalanul tudott tankolni. A helyzetet egyre többen értékelték az ársapka eltörlésének előkészítéseként.
A szombati hírek szerint a brüsszeli olajembargó ellehetetlenítené a 480 forintos benzinárat. (Ezt a propagandafordulatot szakértők cáfolták.) Kiemelkedő témául szolgált a kutak elleni, az előző nap elterjedt, az árstop kivezetésével kapcsolatos találgatások miatti „roham” is. Többen kétségbe vonták a hatósági ár helytállóságát. Sokan úgy vélték, hogy egész Európában csak nálunk nincs üzemanyag. A vasárnapi hírek üzemanyaghiányról, pánikvásárlásról és külföldre tankolni járókról számolnak be. A kommentek egyre elkeseredettebbé és indulatosabbá váltak. Az ársapka eltörlésére szintén egyre többen számítottak. A hétfő központi témájának szintén a termékhiány számított: több hírportál körkérdésben tudakolta olvasóitól, hol lelni még üzemanyagot. Az indulatok szintén fokozódtak. A keddi hírek tovább súlyosbodó pánikról számoltak be. Amikor éjjelre a kormány rendkívüli tájékoztatót hirdetett, mindenki sejtette, hogy megszűnik az ársapka. A bejelentés után a legtöbben örültek, hogy ha drágábban is, de végre lesz üzemanyag. Szerdán szintén az benzinárárstop kivezetése számított a legfelkapottabb témának. A legtöbben furcsállották, hogy hirtelen mindenütt lehetett tankolni. (Szakértőnk szerint ugyanakkor csak a sorok apadtak le, az üzemanyag változatlanul hiányzott a kutakról.) A kommentelők egy része megköszönte a kormánynak az eddigi árkedvezményt.
Bár az említések száma alapján a krízis keddre csúcsosodott ki, már a múlt hét péntekje is kiemelkedő érdeklődést mutatott. Az idő előrehaladtával egyre több felhasználó vett részt a beszélgetésben, a hangulat pedig egyre feszültebbé vált.
Kifejezetten sokan képzeltek az üzemanyaghiány mögé szándékosságot. Akadtak, akik szerint a Mol ezzel próbált zsarolni. Volt, aki szerint a hazai forrásokat külföldre viszik. Mások pedig úgy vélték, a kormány így próbálja kivezetni az ársapkát. Akadtak, akik nem láttak az események mögé tudatosságot. Ők a pánikfelvásárlásokra, a finomítói karbantartásokra, az árstop miatti nehézségekre és az uniós kőolajszankcióra hivatkoztak.
A netezők az egyre nehezebben hozzáférhető üzemanyagok lelőhelyeiről is előszeretettel beszélgettek, amiként sikertelen próbálkozásról is rengetegen számoltak be. Míg a felhasználók egy része azt feltételezte, hogy Nyugaton a hazainál is rosszabb a helyzet, mások az ellenkezőjét állították.
A kedd esti kormánybejelentés után hatalmasat ugrott az említések száma. Az árstop megszüntetését nem fogadták kitörő örömmel, bár sokan számítottak rá. A kormány döntését sok bírálat érte. Mások a hiány és/vagy a pazarlás megszűnését remélik az intézkedéstől. Akadt, aki szerint ársapka helyett kereseteket kellett volna növelni.
Árstop már nincs, de üzemanyag se„Az emberek megbocsátják, hogy drágább lesz a benzin, ha nem kell kúttól kútig menni”Jött a benzinkáosz, a mentők elsőbbséget kérnek, az áruszállítók aggódnakNálunk megszűnik, világszerte bevezetik
Miközben az ársapka a hazai üzemanyagok esetében a múlt hét kedd 23 óra óta nem érvényes, a nemzetközi porondon épp most lépett életbe egy hasonló intézkedés – írja a Holtankoljak.net. December 6-án ugyanis az orosz nyersolajvásárlásra vonatkozó uniós embargó mellett világszerte hatályba lépett az orosz nyersolaj a 60 dolláros eladási ársapkája. (Ezt az EU, a G7-ek és Ausztrália világszintű biztosítói és hajóüzemeltetési kapcsolatain keresztül érvényesíti.) Ennek hatására az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára a háború előtti szintig esett vissza. A tőzsde jelenleg 77 dolláros szinten mozog. Ez egy hét alatt 11 százalékos csökkenés. Az esés még nem látszik jelentősen a hazai üzemanyagárakban, mert a piaci szereplők még csak „kapkodják a fejünket az események láttán” – fogalmaz a portál.