tüntetés;diák;tanár;MTVA;

- Diákok tüntettek az MTVA székházánál, hogy beszélhessenek az oktatás problémáiról

Hiába kérték, eddig nem hívták meg őket. Pintér Sándort lemondásra szólították fel, a színpadon szétvertek egy televíziókészüléket.

Kezdésre több száz ember tüntető jelent meg Budapesten az eső áztatta Flórián téren, hogy az Egységes Diákfront felhívására az MTVA Kunigunda utcai székháza elé. Az ellen tiltakoznak hogy a diákok hiába kérték, nem hívták meg őket, hogy beszélhessenek az oktatás problémáiról.

A tüntetők egy része az aluljáróban húzódott meg, a másik a sötétben, a Faluház – Magyarország legnagyobb lakóháza – előtti füves területen álldogált, a tömegben fáklyákat osztogattak. Az esemény Facebook-oldalán ezerötszázan jelezték, hogy elmennek üntetni, több mint 5800-an pedig azt, hogy érdekli őket a demonstráció.

Este 6 óra után 5 perccel aztán „Nincs tanárt nincs jövő!” rigmussal elindult a menet a Kunigunda útja felé.

A felvonulás miatt a rendőrség lezárta a Vörösvári utat. A tömeg körülbelül ezerfősre duzzadt, amikor a menet a Kunigunda útjára ért, nem sokkal 7 óra az MTVA székháza előtt pedig már kétezren állhattak a színpad előtt.

Szakadó esőben az Egységes Diákfront egyik felszólalója követelte, hogy engedjék hallatni a hangjukat közmédiában, mert itt országos, rendszerszintű problémáról van szó, ami azonnali megoldást igényel. Emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány szereti hangoztatni, hogy valójában minden magyart képvisek, ehhez azonban nem jár mindenkinek egyenlő színvonalú oktatás.

Egy másik felszólaló „dollárbaloldalról”, „szemüket festő fiúkról és káromkodó lányokról” szóló kormánypárti álhírek felolvasásával, alternatív híradóval szolgált a jelenlévőknek, akik Pintér Sándor nevének említésekor rágyújtottak a „Mondjon le, mondjon le!” rigmusra, amit később a „Hazug média!” és „Orbán, takarodj”, majd az MTVA vezetőinek szóló, „Engedj be, engedj be!” felkiáltások követtek.

Most megmutatjuk, mit gondolunk a közmédiáról! – mondta az egyik felszólaló, kalapáccsal ütni kezdett egy televíziókészüléket a színpadon. Ebbe beszálltak mások is, míg végül teljesen szét nem verték.

Itthon a tanárok keresete alig több mint 200 ezer forint,. míg az EU-ban meghaladja a 800 ezret is.

– A kormány nem vesz tudomást a valóságról: Orbán Viktor azt állította, nem szavazta meg a szankciócsomagot, miközben megszavazta mind a nyolcat, Varga Mihály azt állította, nem vétózott, miután vétózott, majd az Orbán-kormány megszüntette a benzinársapkát, miután már nem volt benzin Magyarországon

 – sorolták.

Ezt követően egy perces csenddel szájbefogással tiltakoztak a közmédia ellen, amelyik csak hazugságot közöl.

Ezután a Mi vagyunk Grund című dal eléneklésére megtelt a színpad, a tüntetők elázva, ki esernyő alatt, ki csuromvizes hajjal, de harsogta a tanár-diák-tüntetések immár himnikus dalát. – Szabad ország, szabad oktatás – hangzott fel a szintén ismert szlogen. Egy lány felszólalásában azt üzente mindenkinek, „ne legyetek jók, gyerekek,” mert a hatalom szerint a jó gyerek hallgat, csendben marad, nem lázad, nincs véleménye, hallgat az álhírekre, elhiszi, amit a tévében lát, nem gyanakvó. majd rázendítettek: „a csend nem rend”. – A mi tanáraink nem ilyenek, bátorságra, önállóságra, szabadságra, szólásszabadságra tanítanak. Ha ilyenek a rossz gyerekek, akkor vállaljuk, legyünk rossz gyerekek!

A lány beszélt arról is, hogy az elmúlt időszakban egyre többen lettek, egyre erősebbek lettek és egyre jobban hallatták a hangjukat, a cél pedig az, hogy minél több embert elérjenek nemcsak Budapesten, hanem vidéken is.

A tüntetés este fél 8 után 5 perccel a himnusz eléneklésével és a „Folytatjuk!” rigmussal véget ért.

Az Egységes Diákfront november 10-én ultimátumot adott a 24 órában kormányzati propagandát közvetítő állami hírtelevíziónak, az M1-nek, hogy hívják meg beszélni a közoktatásról öt percben főműsoridőben, vagyis 18:30 és 21:30 között. Ez mostanáig nem történt meg.

A köztársasági elnök első magyar államfőként Abdul Latif Rashid elnökkel találkozott az ázsiai országban.