oktatás;tiltakozás;Pintér Sándor;felmondás;polgári engedetlenség;ülősztrájk;tanártüntetés;

- „Milyen rendszer az, ahol megjelenni sem szabad, ahol láthatatlanná kell válnunk, hogy ők úgy érezzék, hogy működhetnek?”

Tüntető tanárok, diákok és szülők, menekülő belügyminiszter, ledöbbent kormánypolitikusok - folytatódnak a tiltakozások.

Miközben a Belügyminisztérium pedagógusokat rúgat ki a tankerületi központokkal, amiért polgári engedetlenségből nem tartották meg néhány órájukat, hogy felhívják a figyelmet a közoktatás problémáira, hétfő délután öt órakor a 135-ből mindössze 8 kormánypárti képviselő és 3 államtitkár ült bent a munkahelyén, a Parlamentben. Az Országgyűlés, bár csekély számban, de még ülésezett, amikor a Tanítanék Mozgalom, a Tanárok a Tanárokért csoport és az Egységes Diákfront képviselői megjelentek a karzaton, ahol csendesen “Tanítanék” feliratú táblákat tartottak fel és olyan pólókat viseltek, amelyeken az elmúlt hetek oktatási tiltakozásai során 9 pontban megfogalmazott követelések voltak olvashatók.

Az ülést vezető Latorcai János, az Országgyűlés kormánypárti alelnöke szünetet rendelt el a parlamenti “munka” megzavarása miatt, majd elrendelte a karzat kiürítését.

- Sosem jártam még a Parlamentben, és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a honatyák lebénulnak attól, hogy látnak valamit. A Tanítanék és a 9 pont látványa lebénította őket, le kellett állnia az ülésnek. Milyen rendszer az, ahol megjelenni sem szabad, ahol láthatatlanná kell válnunk, hogy ők úgy érezzék, hogy működhetnek? 

- fogalmazott Simkó Edit pedagógus az akciót követő sajtótájékoztatón.

Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselője arról beszélt, hiába zajlanak hetek óta komoly, országos szintű tiltakozások, a közoktatásért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor és Orbán Viktor miniszterelnök még nem szólaltak meg, ezért döntöttek úgy, hogy ismét “házhoz mennek” és szembesítik a politikusokat a 9 ponttal, amelyek között érdemi párbeszédet, az iskolai sztrájkjog korlátozásának eltörlését, oktatási minisztériumot, korszerű nemzeti alaptantervet és szakmai szabadságot, versenyképes bérezést is követelnek.

Papp Béla, a Tanárok a Tanárokért csoport képviselője december 8-ától határozatlan idejű munkabeszüntetésre szólította fel kollégáit. - Ne hagyjuk, hogy bármit megtehessenek velünk - mondta, emlékeztetve arra is, hogy december 1-jei hatállyal újabb 8 pedagógust rúgtak ki három budapesti gimnáziumból, miután polgári engedetlenséggel fejezték ki tiltakozásukat. Szeptember óta így már 13 pedagógust küldtek el a tankerületi központok, akinek a pótlása, helyettesítése nem kis gondot okoz az érintett tantestületeknek.

Közben a tiltakozások sem állnak le, csütörtökre a pedagógus szakszervezetek hirdetett újabb egységes, országos sztrájknapot, péntek délután pedig az Egységes Diákfront szervez tüntetés az MTVA Kunigunda úti épülete elé, miután a diákok hiába kérték, nem hívták meg őket a köztévébe, hogy beszélhessenek az oktatás problémáiról.

Ülősztrájkba kezdtek a diákok

Hétfőn több más tiltakozó akcióra is sor került: a pécsi Janus Pannonius Gimnáziumban egész napos ülősztrájkot tartottak a diákok, de hasonlóan cselekedtek mások mellett a budapesti Móricz Zsigmond Gimnázium, Fazekas Mihály Gimnázium, Szabó Lőrinc Gimnázium, Toldy Ferenc Gimnázium, az Óbudai Gimnázium, a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, a szegedi Deák Ferenc Gimnázium tanulói is.

Veszprémben hét iskola pedagógusai közül többen is polgári engedetlenségi akcióba kezdtek, így tettek a budapesti Bajza Utcai Általános Iskola és a Nemes Nagy Ágnes Szakgimnázium tanárai is. A Tanárok a Tanárokért csoport összesítése szerint múlt hét csütörtök óta országszerte több mint száz iskola több mint ezer pedagógusa kezdett munkabeszüntetésbe, válaszul a jogszerűtlen elbocsátásokra. 

Négy szegedi iskolában is tiltakoztak

Múlt héten, amikor a budapesti gimnáziumokból kirúgták a kollégáinkat úgy éreztük, hogy reagálnunk kell – erről a szegedi Deák-gimnázium pedagógusa, Milodánovics-Hegyi Adrienn beszélt lapunknak. Az intézmény 72 fős tantestületből 23-an vettek részt az egynapos hétfői munkabeszüntetésben, közülük öten osztották meg lapunkkal a tapasztalataikat.

Hétfő reggel a szegedi oktatók egy nyilatkozatban foglalták össze, hogy miért nem vették fel a munkát. Az indokok között szerepelt a lapunkban már korábban többször ismertetett, a pedagógusok által megfogalmazott kilenc pont, valamint az, hogy elfogadhatatlan, amilyen méltánytalan módon kirúgták a fővárosi kollégáikat. Az iskolavezetés ezt tudomásul vette és megszervezte a diákok felügyeletét. Szegeden három másik intézményben csatlakoztak az azonnali munkabeszüntetéshez: a Madáchban és a Radnótiban két-két, a Rókusi általános iskolában pedig egy pedagógus.

Lapunk kérdésére, hogy tartanak-e attól, hogy a fővárosi kollégáikhoz hasonló retorzió éri őket, Bató Ágnes azt mondta, túl kell lépni a félelmen. Egyébként – mint azt Bató Attilától megtudtuk – a tanárok arra kérték az iskola vezetőségét, hogy álljanak melléjük.

„Hiszen mindannyian ehhez az iskolához tartozunk. Bízunk benne, hogy megvédenek minket, ha valaki olyasmit tervez ellenünk, amire nem számítunk” 

– egészítette ki kollégái szavait Erdélyi Eszter. A diákoktól – mint mondták – egyértelmű támogatást kaptak. Az 5. órában több száz tanuló ülősztrájkolt az aulában, így fejezték ki azt, hogy egyetértenek a tanáraikkal. „Lassan esett le, hogy minket tapsolnak, a könnyünk is kicsordult” – fűzte hozzá Székácsné László Éva.

A deákos tanárok lapunknak azt mondták, abban nem hisznek, hogy a hatalom részéről bármi változás lesz, társadalmi változásra viszont számítanak. Ennek már vannak látható jelei: a szegedi szülők egyre aktívabbak, rendszeresen érdeklődnek, miben tudnak segíteni. Vasárnap este a város szinte összes iskolája előtt támogató üzenetekkel krétafeliratokat hagytak a pedagógusoknak. - Králik Emese

Ahogy tömeget oszlatni nem lehet kooperatív csoportmódszerekkel (ami az oktatásban igen hatékony), úgy az oktatást sem lehet tömegoszlatási módszerekkel rendbetenni - fogalmaz Kosztra Gábor.