;

Spotify;

- Megfelelési kényszer nélkül

A virtuális tér, ahol megfér egymás mellett Bach és Azahriah, Max Richter és a Bastille november utolsó, december első napjain mutatta meg a zenehallgatók tíz-százmillióinak, mivel töltötték az akár évi 66 ezer percnyi időt. A Spotify minden évben elkészíti az egyéni zenehallgatási statisztikákat, prezentálva a felhasználók leghallgatottabb zenei műfajait, előadóit, dalait. Idén a Puerto Ricó-i rapper-énekes, Bad Bunny számait streamelték a legtöbbször világszerte, őt Taylor Swift, Drake, The Weeknd és a BTS követi.

A zene-streamelő szolgáltatás minden évben előáll valamilyen innovációval is, idén a „musical personality”-t, azaz zenei személyiséget küldték el felhasználóiknak, ami sokaknak segít az öndefiniálásban. "Felejtsétek el a horoszkópot, meséljétek el a zenei személyiségtípusotokat" – olvasható egy Instagram-sztoriban.

„A különlegesség érzését is segíti - mind tudjuk magunkról, milyen sokféle zenét hallgatunk, de szeretjük viszontlátni az eklektikus összefoglalókat” – mondja lapunknak egy egyetemista, aki egyszer csak azt tapasztalta a campusán, hogy mindenki a toplistáját nézi kíváncsian, majd csapot-papot otthagyva mutatja és beszéli meg barátaival, családjával az éves eredményt.

„Abból a szempontból is hasznos és szembesítő az összefoglaló, hogy a zenehallgatás talán az egyik legkevésbé külső erővel befolyásolható dolog - nem befolyásol a megfelelési kényszer, nem tudod direkt módosítani a statisztikát egy egész éven keresztül annak érdekében, hogy neked jobban tetsző eredmények jöjjenek ki. Ráadásul a mai világban az egyik legszabadabb, és a legkevésbé elvárások által fertőzött dolog a zenehallgatás” – ad új, zenén túlmutató szempontokat 2022-es Spotify listájáról a diák, akinél idén tökéletesen megfért egymás mellett a barokk kori német zeneszerző Bach, és a magyar alternatív zenész, Youtuber Azahriah, a kortárs brit komponista Max Richter és az angol heavy pop-rock zenekar, a Bastille.

Holnap nyílt napot tart a Magyar Képzőművészeti Egyetem, melynek kapcsán a képzésről és a lehetséges jövőképekről kérdeztünk oktatókat és hallgatókat.