Kitárja kapuit a fiatalok előtt a Magyar Képzőművészeti Egyetem december 6-án: a nyílt napon az érdeklődők megtudhatják, mely szakok közül érdemes választani, és még műterembejárásra is lesz lehetőség. De vajon miért érdemes a Képzőre jelentkezni, és a diploma után milyen lehetőségei vannak a fiataloknak?
Erős István rektor szerint noha minden hallgató álma, hogy önálló karriert fusson be, akár országos vagy világ szinten, ez természetesen keveseknek sikerül. A diploma után azonban el lehet helyezkedni az oktatásban, a médiában, a filmiparban, a restaurálásban vagy bármely területen, mely kreativitást igényel. – Mindezt arra alapozom, hogy nemrég olvastam az Oktatási Hivatal statisztikai felmérését, melyben szerepelt, hogy a művészet területén dolgozók az ötödik legjobban fizető állásokat kapják – mondta a rektor, kiemelve, a kreativitás a legfőbb kincs, amit nyújtani tudnak, hisz azok a személyek, akiket alkotásra treníroznak, jól megállják a helyüket a munkaerőpiacon. – Sokan persze, hogy megéljenek, külön szakmát választanak, például tanárnak állnak, de mellette folytatják a festészeti, szobrászati, grafikusi tevékenységüket, és kiállító művészként is jelen vannak – tette hozzá.
A kreatív szemlélet elsajátítása persze időbe telik. Horváth Dániel egyetemi adjunktus szerint ebből a szempontból már a felvételi procedúra is meghatározó, hisz a mesterek olyan tanítványokat szeretnének az osztályukba választani, akikkel az évek során együtt tudnak dolgozni, és csiszolni a stílusukon. – Az első félévben a tanár a hallgatónak adott feladatokon keresztül ismeri meg a tanítvány stílusát, a második félévtől pedig elkezdődik a komolyabb munka – mondta a festőművész, hozzátéve, az egyetem minden tanév végén nyilvános kiállítást rendez a hallgatóknak, melyen bemutathatják aktuális munkáikat, nyaranta pedig egy művésztelepen vehetnek részt.
A Képző emellett az elméleti képzésre is nagy hangsúlyt fektet, Horváth szerint a hallgatók az egyetemes művészettörténet és a kortárs művészeti tendenciák megismerése során jobban el tudják magukat helyezni a jelenkor koordináta-rendszerében. – Fontos, hogy lebontsuk azokat a gondolkodás- és stílusbeli kliséket és sémákat, melyekkel a hallgatók az egyetemünkre érkeztek. Az például nem jó, ha valaki Van Gogh stílusában akar festeni, hisz akkor nem mutatkozik meg a saját személyisége – mondta Horváth, hozzátéve, ők az egyetemen autonóm gondolkodást és művészeti praxist szeretnének tanítani.
Csapó Júlia, ötödéves festő szakos hallgató is úgy érzi, az egyetem teret adni neki az alkotásra, az oktatók mellett szaktársai is inspirálják. – Fontosnak tartom, hogy sok időt töltünk a műteremben, mivel beletelik pár évbe, mire kialakul a saját stílusunk – mondta a tanuló. A Képzőn a fiatalok a magyar művészeti szcéna intézményrendszerébe is betekintést nyernek, ami szintén segíti őket, hogy diploma után könnyebben elinduljanak az életben. – Volt egy kurzusunk, melyen csak galériákba jártunk, melyek vezetői elmondták nekünk, hogyan kerülnek be hozzájuk művészek, vagy hogyan vesznek részt nemzetközi vásárokon – mondta Csapó Júlia, hozzátéve, a diploma utáni sikerben az is számít, hogy egy művész hogyan kommunikál az alkotásairól.
A fiatalokat emellett a külföldi tanulmányutak is inspirálják, Kiss Norbert, negyedéves festőhallgató például az EU4ART nevű egyetemi szövetség segítségével egy hétig Rómába, majd a Nápoly melletti Procida szigetére utazott. – Az utóbbi helyszín tájábrázolás szempontjából különösen inspiráló volt. A szigetet lerajzoltuk a legmagasabb pontjáról, aztán hajóról, egy nap meg hangokat gyűjtöttünk a területén – meséli a hallgató, aki visszatérve Budapestre, már tenger tematikájú képeket is festett.
Infó:
Nyílt nap a Magyar Képzőművészeti Egyetemen
Budapest, 6. kerület, Andrássy út 69-71.
December 6., 10:00-14:00
Új szakok a Képzőn
Szeptemberben két új szakkal bővült a Képzőművészeti Egyetem kínálata. A három éves vizuális művészet alapképzésen a hallgatók festészetet, grafikát, rajzot, fotográfiát, szobrászatot, mozgóképet, hangot, performatív és szociális gyakorlatot, illetve interdiszciplináris megközelítéseket tanulhatnak. Emellett elindul a két éves képzőművész mesterképzés szak, melyen a hallgatók már egy adott területre koncentrálnak, valamint több év után újraindul a kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek mesterképzés is.