;

aláírás;Orbán Viktor;kormányrendelet;salátatörvény;szociális törvény;Novák Katalin;

- Hiába kérték többször is, hogy ne tegye, Novák Katalin aláírta a szociális törvényt

A módosítással az állam minimalizálta a saját szerepét a szociális ellátásban.

Megjelent a Magyar Közlönyben Novák Katalin szignójával az a salátatörvény, amely egyebek között a szociális törvény módosítását is tartalmazza, és amelynek értelmében az állam minimalizálja részvételét a szociális ellátásban (miközben az adókat ugyanúgy beszedik - a szerk.).

A „Magyarország biztonságát szolgáló egyes törvények módosításáról” címet viselő 68 oldalas salátatörvény egy sor, egymással szinte köszönőviszonyban sem álló témában rendelkezik, ezek közé rejtették el a sokat bírált, szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény módosítását, amellyel a jelek szerint az államfő mindent rendben talált 

A rendelkezés vonatkozó része úgy szól:

„(1) Mindenki felelős önmagáért”.

(2) Ha az egyén önmagáról gondoskodni nem képes, őt – a képességeik és lehetőségeik szerint, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) rokontartásra vonatkozó szabályai szerinti sorrendben – a hozzátartozók segítik.

(3) Ha az egyén önmagáról gondoskodni nem képes és a hozzátartozók (2) bekezdés szerinti gondoskodásra vonatkozó kötelességüket nem teljesítik, az egyén lakóhelye szerinti települési önkormányzat jogszabályban meghatározott feltételek szerinti gondoskodási kötelezettsége áll fenn.

(4) Ha az egyén önmagáról gondoskodni nem képes, és a hozzátartozók a (2) bekezdés szerinti, a települési önkormányzat pedig a (3) bekezdés szerinti gondoskodásra vonatkozó kötelességet nem teljesítik, az államnak jogszabályban meghatározott feltételek szerinti kötelezettsége áll fenn.

(5) Az állam és a települési önkormányzat a szociális gondoskodás feltételeinek biztosításával összefüggő feladatainak ellátása során együttműködik az egyházi és civil szervezetekkel.

(6) A szociális intézmények és intézkedések rendszerének kialakítása és működési kereteinek biztosítása az állam és a települési önkormányzat feladata e törvényben meghatározott módon.”

Novák Katalin annak ellenére nem talált kivetnivalót a jogszabályban, hogy a szociális dolgozók petícióban kérték, ne szignálja. 

Ugyanígy az aláírás megtagadására szólította fel Novák Katalint a Magyar Önkormányzatok Szövetsége is, amely múlt heti nyílt levelében a többi között azt írta, „a törvénymódosítás hatályba lépése a létbiztonság további csökkenésével, valamint a szegénység és a területi egyenlőtlenségek további súlyosbodásával fenyeget”.

A salátatörvény mellett megjelent a Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával egy másik rendelkezés is „a szociális ellátórendszer veszélyhelyzeti működéséről” címmel, amely egyebek között arról határoz, hogy a nappali ellátás, a szakosított ellátás, a gyermekek átmeneti otthona, a családok átmeneti otthona, valamint a gyermekek esélynövelő szolgáltatásainak biztosítása során a felsorolt rendeletekben meghatározott személyi és tárgyi feltételektől a fenntartó döntése alapján el lehet térni, az ellátottak emberi méltóságának és törvényben biztosított jogainak sérelme nélkül.

A kormányrendelet arról is határoz, hogy a szociális alapszolgáltatás, a szakosított ellátás, a család- és gyermekjóléti szolgáltatás, a gyermekek átmeneti otthona, a családok átmeneti otthona, valamint a gyermekek esélynövelő szolgáltatásainak fenntartója szintúgy az emberi méltóság és a jogok sérelme nélkül bevonhat a szolgáltatásba e célra korábban nem szolgáló épületet vagy épületrészt, összevonhat egyébként több ingatlanban nyújtott szolgáltatást a szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzett szolgáltatás helyéül szolgáló egyik épületben, illetve a szolgáltatást a más fenntartó szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzett, azonos szolgáltatása helyéül szolgáló épületben is nyújthatja.

A támogatás egy részének befagyasztása nem jelent azonnali forrásvesztést, így a döntés nem rengette meg a forintot, de még lehet baj.