performansz;bántalmazás;

- A bántalmazottak köztünk élnek

A KVTársulat Ne bánts! performansza kérdőre vonja a mindannyiunkban ott rejlő kívülállót.

Csinosan öltözött nő ül plexiketrecben, előtte felirat, akár egy kiállított tárgy esetében, „Bántalmazott nő” – A KVTársulat Ne bánts! című új, érzékenyítő összművészeti projektjének fókuszában mindazok az áldozatok állnak, akik a zárt ajtók mögött történő lelki bántalmazásnak, a falakon belül maradó csöndes fájdalomnak az elszenvedői. A performansz nagyon feszült helyzetet teremt: egy voltaképp irigylésre méltó, rendezett anyagi helyzetű, nett hölgyet szemlélhetünk, de a ráaggatott definíció, miszerint bántalmazott nő, azonnal gondolkodásra késztet. A performansz kérdőre vonja a mindannyiunkban ott rejlő kívülállót, a közönyt, azt igyekszik bemutatni: a bántalmazott nő köztünk van.

Két alkalommal láthatta a közönség a kísérleti kiállítást a Krisztina körúti Tér-Kép Galériában, az egyik esetben nagyon aktív volt a közönség, még ki is akarták szabadítani a performansz szereplőjét, Sárközy-Nagy Ilonát, a másnapi előadáson jóval passzívabbak voltak a résztvevők. – Rettentően bonyolult helyzetben vannak, de a bántalmazott nőket gyakran a szégyen tartja vissza attól, hogy lépjenek, hogy segítséget kérjenek. Ez a plexifal is szimbolikus, bár láthatom a szenvedőt, ő nem nyílik meg nekem, az egész probléma még távolibbnak tűnik, mintha egy világ választana el tőle – fogalmazott Száger Zsuzsa, a kísérleti kiállítás megálmodója a második előadás után.

A Ne bánts! projekt részeként az este 18 órától a Godot Galéria Moha Caféban három kortárs hazai írónő műveiből olvasnak fel a KVTársulat színésznői. Elhangzik Kalapos Éva Veronika novellája, Karafiáth Orsolya regényrészlete és szemelvények Kiss Judit Ágnes új, hamarosan megjelenő regényéből. Ezt követően az írónőkkel és a társulat közreműködő színészeivel Veiszer Alinda beszélget.

Hibátlan zene, csak épp túl halk: ilyen volt a Bonobo-koncert.