Idén májusban mérték minden idők legmagasabb támogatottságát a Fidesz-KDNP-nek, ehhez képest mára közel egymillió szavazót vesztettek. Mindeközben az ellenzék pozíciói továbbra sem erősödtek a teljes lakosság körében nagy mértékben, helyettük a pártnélküliek tábora növekedett - derül ki a Závecz Research reprezentatív felmérésének szerkesztőségünkhöz eljuttatott eredményéből.
Májusban a felnőtt lakosság 46 százaléka támogatta a kormánypártokat, szeptemberben már csak 37 százalék, a friss felmérés eredményei szerint pedig jelenleg 33 százalék, az egymillió elveszített szavazó ellenére azonban a Fidesz-KDNP továbbra is 2,7 milliós táborral rendelkezik. Mindeközben az ellenzéki pártok tavasz óta sem tudtak számottevő mértékben erősödni, csak minimális mértékű növekedés figyelhető meg. A DK támogatottsága a májusi 9 százalékról 11 százalékra nőtt, a Mi Hazánké 5 százalékról 6 százalékra.
Az LMP és az MKKP 2-2 százalékról 3-3 százalékra tudta növelni szavazói számarányát. A Jobbik és a Momentum bázisa még csökkent is május óta, 5-5 százalékról 4-4 százalékra. A Párbeszéd szeptember óta szintén zsugorodott, 2-ről 1 százalékra. Az MSZP május óta 4 százalékon stagnál, egyéb pártra 1 százalék szavazna.
Számottevő mértékben a pártnélküliek aránya növekedett: a májusi 20 százalékról szeptemberre 26, novemberre már 30 százalékra ugrott azoknak az aránya, akik a jelenlegi politikai környezetben egyik pártra sem szavaznának le.
A biztos pártválasztók körében továbbra is döbbenetes mértékű a Fidesz előnye: a májusi 60 százalék után novemberben még mindig 50 százalékot kapnának. Mindeközben a DK 11-ről 17 százalékra erősödött ebben a tekintetben, a Momentum 5-ről 6 százalékra, az MKKP 1-ről 3 százalékra növekedett. A Mi Hazánk 8, a Jobbik és az MSZP 5-5, az LMP pedig 3 százalékon stagnál, a Párbeszéd májusban és novemberben is 1 százalékon áll, szeptemberben sikerült a 2 százalékot megugorniuk. Egyéb pártra a legfrissebb eredmények szerint 2 százalék voksolna.
A felmérés szerint az áprilisi választások óta csaknem mindegyik társadalmi rétegben meggyengült a kormánypárt, de vezető pozíciója sehol nincsen veszélyben. A Fideszt legkisebb arányban a kis-közepes városokban élők (27 százalék), a fővárosiak (30 százalék), valamint a 30 év alattiak (25 százalék) támogatják. Ezekben a csoportokban a kormánypártokat nagyjából feleannyi szavazóval a DK követi, a fiatalok körében a Momentummal holtversenyben. A közvéleménykutatás szerint e három csoportban az ellenzéki összefogás győzni tudna egy most tartandó választáson a Fidesszel szemben, más társadalmi csoportokban azonban továbbra is alulmaradnának.
A Závecz Research megjegyzi, a Fidesz népszerűségének jelentős csökkenése ellenére az ellenzék erősödésének elmaradása azért is feltűnő, mert tavasz óta a közhangulat is jelentősen romlott. Májusban az emberek 52 százaléka érezte úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon, novemberben már 71 százalék gondolta így. Ezzel párhuzamosan az ország működéséről pozitívan nyilatkozók aránya tovább csökkent, a tavaszi 41 százalékról 23 százalékra.
Az adatfelvétel 2022. november 14-22. között zajlott, 1000 fő megkérdezésével, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Minden alkalommal más-más 1000 főt kérdeznek meg, személyes megkereséssel, kiválasztásuk kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el ahhoz képest, ha minden választókorú személyt megkérdeztek volna Magyarországon.