Szentmargitbányai Kőfejtő;

A címszereplő Kristīne Opolais az opera jelmezterveivel

- Carmen a Kőfejtőben

Georges Bizet örök klasszikusát, a Carment mutatják be július 12-én a Szentmargitbányai Kőfejtőben Kristīne Opolais, az operavilág egyik legkeresettebb művésznőjének főszereplésével és Arnaud Bernard rendezésében. 

A bécsi Múzeum Negyedben, szerdán tartott sajtótájékoztatón beszélt a darabról a direktor, a főszereplő, valamint Carla Ricotti jelmeztervező és a színpadképért felelős Alessandro Camera, akiket Daniel Serafin osztrák operaénekes, a kőfejtő operaelőadásainak művészeti vezetője kérdezett.

Mint kiderült, a szoprán Kristīne Opolais eleinte vonakodott a mezzoszoprán szereptől, de végül tanára, majd volt férje, a lett karmester, Andris Nelsons meggyőzte, fogadja el a felkérést. A művész elmondta, a dohánygyári munkáslány, Carmen alakjában nemcsak a szépséget látja, de egy mélyen drámai nőt is, akit szeretne bemutatni a színpadon. Mellette a közönség a norvég Lilly Jørstad, mezzoszopránt hallhatja majd Carmen szerepében.

A francia rendező, Arnaud Bernard már nem először viszi színpadra Bizet operáját, az elmúlt években Helsinki, Lausanne, Tokió és Szentpétervár színpadán láthatta a közönség a produkciót. A jövőre bemutatott változatban hűséges szeretne lenni a történethez, vagyis nem akarja sokkolni a közönséget, hanem egy poétikus előadással készül, mely egyszerre lesz könnyed és drámai.Emellett nemcsak a látványra koncentrál, de az intim pillanatokra is, például a Carmen és szerelme, Don José közti duettre.

A kőfejtő hatalmas színpadán a darab grandiózusnak ígérkezik: vagy ötszáz szereplője lesz, az énekeseket Valerio Galli, nemzetközileg elismert karmester fogja vezényelni. Egyszerre két világ, két történelmi korszak: az ötvenes évek Hollywoodja, valamint a harmincas évek spanyol polgárháborúja fog megjelenni. Mindez a ruhákon is látszani fog, Carla Ricotti jelmeztervező elmondta, a filmgyári jelenetek kifejezetten színesek lesznek, míg a spanyolországi történések fekete-fehérek, bár ezekbe is csempésznek némi színt.

A Kádár-korszak jellegzetes épületére, a Kádár-kockára reflektál Birkás Ákos festőművész és Rajk László építész hetvenes évekbeli műveiből rendezett kiállítás.