Egy ember meghalt és 22 megsebesült szerda kora reggel két jeruzsálemi buszmegállóban elkövetett összehangolt merényletben. Az elhunyt egy 16 éves fiú, Aryeh Schupak, kanadai állampolgárságú jesiva diák volt. Egy sérült állapota válságos, további három pedig súlyos-közepes állapotban, közölte az izraeli média van az egészségügyi hatóságok jelentése alapján.
Az első robbantás Jeruzsálem főbejáratának közelében, Givat Saulban történt, nem sokkal reggel 7 óra 5 perckor, az ingázók csúcsidőszakában. A második robbanás nem sokkal 7:30 után történt, egy csomópontnál, Jeruzsálem másik bejáratánál.
A rendőrség azonnal megemelte a riadókészültségi szintet. Közleményben jelezték – kombinált terrortámadás történt, a távolról felrobbantott szerkezetek szögekkel voltak megtöltve, hogy a lehető legtöbb áldozatot szedjék. Sigal Bar Zvi rendőrfőnök-helyettes az izraeli sajtó képviselőinek nyilatkozva azt mondta, a rendőrség azt gyanítja, nem egy személy, hanem egy szervezett terrorsejt áll a támadás mögött, a robbanószerkezetek „jó minőségűek” voltak.
A Ynet meg nem nevezett védelmi tisztségviselőkre hivatkozva azt írta, hogy a terroristák jól ismerték a terepet, és már jó előre megtervezték a támadást, a rendőrség pedig azt gyanítja, hogy egy önálló, kisebb terrorsejthez tartoztak az elkövetők, nem valamely nagyobb terrorcsoporthoz. A merényletet nem is vállalta egyetlen terrorszervezet sem, de mind a Gázát irányító Hamász, mind a palesztin Iszlám Dzsihád azonnal üdvözölték a támadásokat.
A szerdai merényletek fokozott feszültségek közepette történtek, miután az év eleje óta egy sor palesztin támadássorozatban 30 ember halt meg Izraelben és Ciszjordániában. Idén tavasszal az izraeli hadsereg a sokasodó támadások nyomán nagyszabású terrorellenes offenzívát indított Ciszjordániában, amely több mint 2000 letartóztatást eredményezett, emlékeztet a The Times of Israel. Ezen razziák során, zömében az izraeli biztonsági erőkkel való összecsapásokban több mint 130 palesztin vesztette életét. Az ENSZ szerint hét éve nem volt ilyen magas az összecsapások palesztin halálos áldozatainak a száma.
A palesztin terror központjává Dzsenín és a dzseníni menekülttábor vált, egy itteni razzia során kapott halálos lövést az Al Dzsazíra hírtelevízió riportere, Sírin Abu Akla is.
A szerdai robbantások az intifádát idézik. Az utóbbi időben bár sokasodtak a merényletek, azok „egyszerűbb”, késes, lövöldözős, gázolásos támadások voltak, a buszokon és nyilvános helyeken elkövetett robbantások a 2000 és 2005 közötti második intifádát jellemezték. Utoljára 2016-ban a Hamász robbantott Jeruzsálemben egy autóbuszt, 2011-ben pedig egy hátizsákba rejtett bomba robbant fel a Jeruzsálemi Nemzetközi Kongresszusi Központ előtti buszmegállóban.
Élve vagy halva
Ugyancsak szerdán a ciszjordániai Dzsenín egyik kórházából elrabolták a kedden közúti balesetben szándékosan meggyilkolt 18 éves izraeli civil fiatalember holttestét. A szörnyű tettet az indokolja, hogy az izraeliek elrablását - élve vagy halva - a múltban alkudozási eszközként használták a palesztin fegyveres csoportok Izraellel szemben, saját fogvatartott harcosaik szabadon bocsátására vagy az összecsapásokban meghalt palesztinok holttestének kiadatására.