A viharos történetű egyházi törvény négy kategóriát állapít meg a vallási szervezetek számára. A jogi értelemben vett legalsó csoportba a vallási tevékenységet végző egyesületek tartoznak, aztán a nyilvántartásba vett egyház, majd a bejegyzett egyház kategóriája következik. A legmagasabb szint az úgynevezett bevett egyház.
Annak, hogy melyik vallási közösséget hova sorolják be, az elvi szempontokon túl anyagiakban is megnyilvánuló jelentősége van. Az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséget a fideszes hatalom annak ellenére fosztotta meg egyházi státuszától, hogy mindenben megfelelt a törvényi feltételeknek. Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az eljárás jogsértő volt, a strasbourgi emberi jogi bíróság elmarasztalta a magyar államot.
Hiába. A jogfosztott állapot hosszú éveken keresztül fennmaradt, Iványiék még csak egyszázalékos adófelajánlásokat sem gyűjthettek. Az állandósuló pénzhiány miatt végveszélybe kerültek azok az iskolák, ahol hátrányos helyzetű diákokat tanítanak, és azok a szociális intézmények, amelyek rászorulókról gondoskodnak.
A jó hír az, hogy lassan-lassan talán változik valami. A testvérközösség tavaly óta ismét gyűjthet egyszázalékos támogatásokat, a felajánlók száma idén már megközelítette az 52 ezret. Iványi Gábor a minap számolt be arról, hogy – bár az ügyészség ezt próbálta megakadályozni – a bíróságtól megkapták a „bejegyzett egyház” minősítést.
Ezzel azonban még nem állt helyre a világ rendje. A lelkész hangsúlyozta, hogy innen akkor léphetnének tovább, ha közfeladataik ellátására az állam megállapodást kötne velük. Levélben fordultak Semjén Zsolt miniszterelnök-helyetteshez, aki második hónapja nem reagál a megkeresésre.
A küzdelemnek tehát nincs, ha a kormányon múlik, akkor egyhamar nem is lesz vége.