A király meztelen, ezt már az is látja, aki eddig elvakultan hitt Sam Bankman-Fried-ben, a kriptoüzlet világának legtekintélyesebb, megváltóként tisztelt szereplőjében. A Fortune magazin Warren Buffett utódját látta benne, a Bloomberg a korszak J. P. Morganjeként emlegette, ám nagyvonalúságának haszonélvezői most mind döbbenten figyelik, mi lesz azután, hogy összeomlott az FTX, a világ egyik vezető kriptovaluta kereskedési platformja, Bankman-Fried kreációja. A trehány kinézetű, rövidnadrágos, borzas ifjú, ismertebb nevén SBF tavaly a világ leggazdagabb 30 év alatti vállalkozója volt, vagyonát 26,5 milliárd dollárra becsülte a Forbes. Múlt héten kiderült, kártyavárat épített, amely az első becslések alapján 8 milliárd dollárt temetett maga alá. Alkotása, az FTX, a világelsők között nyilvántartott, a Bahamákon bejegyzett kriptotőzsde, amely dollár milliárdokat fialt a Stanford Egyetemen jogot oktató szülőktől származó ifjú mérnöknek, alig három évet élt. SBF-et törvénytisztelő vállalkozónak, a stabilitás mintaképének tartották, az FTX-re “blue chip”-ként tekintettek a befektetők; a társaság óvatosságot, kockázatkerülést sugárzott, és nem volt jele annak, hogy felelőtlenül bánnának a rájuk bízott pénzzel. SBF buzgón adott tanácsokat a piacot regulázni próbáló jogalkotóknak, igaz, cége érdekeit figyelembe véve. A történet másik kulcsfigura, a Binance nevű kriptokereskedés renegát vezére, Changpeng Zhao, ha úgy tetszik CZ – vállalkozása egy hajszállal még az FTX-nél is jobb volt, ő korábban, már 2018-ban felkerült a Forbes címlapjára mint a „kriptók ura”. CZ Kínában született kanadai, SBF-el ellentétben az árnyékos oldalt szereti, nincs hivatalos székhelye egyetlen országban sem, zavarosak a kapcsolatai a piacfelügyeletekkel, ügyesen lavíroz az eltérő szabályok között. Amúgy több országból is kitiltották illegális, licenc nélküli tevékenység miatt. Ő kontrollálja gyakorlatilag a világ tőzsdei kriptoforgalmának a felét.
November elején kezdett zörögni a haraszt: a CoinDesk hírportálján megjelent, hogy az Alameda Research alap portfóliójában szokatlanul sok FTX által forgalmazott, ún. FTT token van, azt sugallva, hogy a papíron független társaságok kapcsolata nagyon is szoros, ugyanakkor kiszivárgott az is, hogy az amerikai pénzügyek őrei vizsgálódnak az FTX körül. Ezt hivatalosan nem jelentették be, de a gyanú szerint a Binance tulajdonosa gondoskodott, hogy a hír eljusson a Wall Street Journalhez. A lap megírta, hogy az előző napokban a kliensek által aktuálisan az FTX-re bízott 16 milliárd dollár felét egyszerűen „kölcsönbe” adták az Almeda Research nevű spekulatív kockázati tőkealapnak, amelynek tulajdonosa ugyancsak Bankman-Fried. A konkurens Zhao tagadta szerepét az ügyben, de sietett bejelenteni, eladja teljes FTT állományát, amelynek értéke 500 millió dollár volt. Hát ez nem tett jót az FTX-nek. Három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki a befektetők a platformról. Az FTX magyarázkodni kezdett, hol másutt, mint a Twitteren, miszerint minden rendben, de valójában nem maradt pénze kötelezettségeinek kifizetésére. SBF pénzszerzési akciói sikertelenek voltak, majd jött a bejelentés: eladja társaságát a konkurens Binance-nak, ám CZ másnap, állítólag a könyvek átvizsgálása után, kifarolt az ügyletből. Különös, hogy egy ilyen nagyágyú ne tudta volna mi van a másik mérlegében, és az is, hogy ajánlatot tett, még mielőtt érdemi információk kerültek volna a birtokába. Az már csak mellékszál, hogy a Binance 500 millió dollárral társult ezzel egyidőben Elon Musk Twitter bizniszébe. CZ visszalépése végzetesnek bizonyult, az FTX csődvédelmet kért, SBF pénzének 94 százaléka pedig elillant. A nyári felfordulás után épp hogy csak sebeiket nyalogató kriptovaluták ismét mélyrepülésbe kezdtek. Az iparág, amely már így is brutális veszteségeket könyvelt el, egy év alatt a harmadára zsugorodott, és a két nagy rivális, a Binance és az FTX összecsapása koránt sem jelenti a folyamatok záróakkordját. „Lehman pillanatot” emlegetnek az elemzők – utalva a Lehman Brothers 2008-as összeomlására, amely nem csak a Wall Streetet, hanem a világ pénzügyi rendszerét is megrengette. Optimisták szerint egyelőre „csak” a kriptovilág jövője forog kockán.
Minden eszközzel biztosítjuk a ránk bízott befektetéseket – fogadkozott a csőd bejelentést követően az FTX új irányítója, John J. Ray, miután SBF lemondott. Ehhez képest néhány pillanattal később 663 millió dollár tűnt el az FTX mérlegéből, egyelőre annyit tudattak a vizsgálódók, hogy 477 milliót valószínűleg hekkerek nyúltak le, míg a maradékot maga a társaság helyezte át „biztonságos” helyre. A következmények ma még felmérhetetlenek. Ami biztos SBF káoszt hagy maga mögött és nem csak a kriptovaluta-piacon. Gyors gyarapodásának haszonélvezői voltak politikusok, sportolók, celebek és tucatnyi olyan vállalkozás, amelyek a bezárástól való megmenekülést köszönhették az FTX-vezértől kapott százmillióknak. Tavaly az FTX megvásárolta a Miami Heat arénájának nevét, 135 millió dollár értékű, 19 éves szerződést kötve a kosárlabda csapattal, de olyan topsportolókkal is megállapodott, mint Tom Brady, Naomi Osaka vagy Stephen Curry. A Formula-1-es Mercedes-AMG Petronas Team névadója is az FTX, egy profi e-sport csapat pedig 210 millióért cserélte le a nevét 10 évre TSM FTX-re.
SBF milliókat fizetett a demokraták kampányára, s a mostani, 2024-ig tartó választási ciklusra 1 milliárd dollárt szánt Bidenék támogatására. Hát ezt most nehezen fogja kifizetni. Első becslések szerint 8 milliárd dollár tűnt el az FTX bugyraiban – a mintegy 80 társaság, illetve magánszemély követelése 2 milliárd dollárra rúg. A vesztesek nevesítése a kezdeteknél tart. Egyikük, a Sequoia Capital 213 millió dollárral szállt be az üzletbe, saját befektetőinek már megírta, pillanatnyilag kérdéses a pénz sorsa. A Paradigm nevű befektetési alap azt tudatta ügyfeleivel, hogy 278 millió dollárjuk pillanatnyilag 0-át ér. A magánszemély vesztesek között van Tom Brady; ő és frissen elvált felesége, a brazil topmodell Gisele Bündchen 650 millióval ragadtak benn az FTX kasszájában. Az amerikai pénzügyi felügyelet, a SEC és az igazságügyi tárca is vizsgálódik: annyi már kiderült, hogy az FTX és az Alameda Research egymás között szabadon adták át az ügyfelek rájuk bízott pénzét, s a később érkezők befektetéseiből fizették a régebbiek jussát. Az FTX eszközeinek értékét 10 és 50 milliárd dollár közé becsülik, kötelezettségei hasonló nagyságrendűek, és legalább 100 ezer hitelező állhat sorba a pénzéért a csődkérelemben rögzítettek szerint. A hagyományos banki befektetésekkel ellentétben a kriptopiacon ismeretlen az állami szerepvállalás, így csak az a kérdés, van-e elegendő eszköze az FTX-nek ügyei rendezésére. A válasz nyilvánvaló nem, így a kárvallottak csak bíróságon harcolhatnak a pénzükért.
Talán az érintetteket megnyugtatja, hogy létezik egy olyan szeglete a világnak, a portugáliai Lagos Meia Praia nevű strandja, ahol a Föld több sarkáról összejött 40-50 kriptobefektető tengeti az életét luxusszállásokon, az ún. Bitcoin Beach-en. A New York Times újságírója, aki nemrég járt ott, idillikus hangulatot tapasztalt, beszélgetőpartnerei rendíthetetlen bizalmat sugároztak. „Nem adunk el” – mondta Paulo Estevão, akinek portfóliója körülbelül 80 százalékkal csökkent a csúcshoz képest, hozzátéve: inkább „többet fektetek be”. "Ha nem ugrálunk, és mind benn maradunk, akkor nem lesz baj" – idézte a lap a holland Didi Taihuttu-t, aki 2017-ben 900 dolláros árfolyamon vásárolt bitcoint. A tudósító látogatása idején 19 000 dollár körül járt a bitcoin értéke, most a 16 000 dollárt kerülgeti. Valamivel több mint egy éve 68 000 felett is forgott a kriptovaluta, ennek tükrében szinte mindegy, mekkora volt a mostani zuhanás.
Washingtonban közben kicsit lassan, de megkezdődött a bűnbakkeresés, a szenátorok közül néhányan megpendítették, hogy a „szabályozási kétértelműség” tette lehetővé az FTX növekedését. Igaz, idén valószínűleg már nem kerül sor semmiféle jogi lépésre. A piac névtelen szereplői pedig tovább pezsgőznek, vagy könnyeiket hullatják. Utóbbiak nyilvánvalóan többségben vannak az ezermilliárd dolláros terepen, amelyen náluk otthonosabban mozognak a spekulánsok és a kiberbűnözők.