;

Egyesült Államok;katolikus egyház;püspökök;Ferenc pápa;

- Elégedetlenek a pápa amerikai hívei

Timothy Broglio tábori lelkész érseket tették meg az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának (USCCB) új elnökévé a főpapok hétfőn kezdődött, többnapos tanácskozásán. Általában a választás formalitás, s a püspökök a konferencia alelnökét választják meg a posztra, mivel azonban a hivatalban lévő alelnök - Allen Vigneron detroiti érsek - hamarosan betölti a 75. életévét, már foglalhatta el ezt a tisztséget.

A püspöki konferencián a tét az volt, hogy az amerikai püspökök Ferenc pápa irányvonalát követik-e, s egy a más véleményekre nyitottabb egyházat akarnak, vagy a konzervatív irányvonalnál maradnak, amit a többség képvisel. Az amerikai főpapok rendkívül megosztottak, amit az a korábbi vita is jelez: ki lehet-e szolgáltatni az oltáriszentséget azoknak a demokrata párti politikusoknak, akik a liberális szabályozást támogatják az abortuszt illetően. Egyesek úgy vélték, Joe Biden elnököt sem lenne szabad megáldoztatni, de a vitában a pápa azt hangoztatta: az oltáriszentség kiszolgáltatása nem kiváltság. Salvatore Cordileone San Franciscó-i érsek azonban nem követte az egyházfő intelmét: azzal került a címlapokra, hogy megtiltotta Nancy Pelosi képviselőházi elnöknek az érsekségén való áldozást.

Broglio megválasztása nem ad egyértelmű választ arra, merre haladnak tovább az amerikai püspökök. Távolról sem nevezhető ugyan haladó szelleműnek, de nem is őskonzervatív. Összesen tíz jelölt volt a püspöki konferencia élére, a viszonylag mérsékelt Paul Etienne seattle-i érsektől a meggyőződéses konzervatív Cordileonéig.

Mindenesetre Broglio megválasztását nem üdvözölték a haladó szellemiségűek, akik szerint Ferenc pápa irányvonalát kellene követni. „Csalódott vagyok" - mondta John Gehring, a washingtoni székhelyű Faith in Public Life nevű papi hálózat katolikus programigazgatója. "Még akkor is, amikor Ferenc pápa jobb utat kínál az egyház számára, túl sok amerikai püspök visszatér a régi stratégiákhoz, amelyek nem mobilizálják a híveket” – hangoztatta.

A püspökök szerdán fejezték be tanácskozásaikat. Ez volt az első összejövetelük azóta, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság júniusban hatályon kívül helyezte a szövetségi szintű liberális abortuszszabályozást és a döntést a szövetségi államokra bízta. William Lori, Batimore érseke, aki a püspöki konferencia „életellenes tevékenységekkel foglalkozó bizottságának” elnöke, elismerte, sok katolikus támogatja az abortuszhoz való jogot. Mint fogalmazott, a júniusi szabályozás csak pirruszi győzelem lesz, ha "nem tudunk hitelessé válni egy polarizált társadalomban”.

Az AP amerikai hírügynökség VoteCast szolgálatának a 2022-es félidős választások résztvevőinek körében végzett átfogó felmérése szerint a michigani katolikus szavazók nagyjából fele-fele arányban voksoltak igennel és nemmel az abortuszjogokat az állami alkotmányba utaló népszavazáson, míg Kentuckyban a katolikus szavazók 60 százaléka voksolt egy abortuszellenes alkotmánymódosítás ellen.

Az abortusz határozott ellenzőjeként ismert Broglio széleskörű tapasztalattal rendelkezik az Egyesült Államok határain kívül, hiszen Rómában tanult és a Vatikán diplomáciai testületében szolgált. Tavaly országos figyelmet keltett, amikor azt állította, vallási okokból felmentést kell adni egyes katonáknak a Pentagon oltási kötelezettsége alól. Arra hivatkozott, hogy az egyház „nagy becsben tartja a lelkiismeret szentségéről szóló tanítást”.

A püspöki konferencia ülésére egy drámai évforduló árnyékában került sor: két évtizede robbant ki a botrány a papok által elkövetett szexuális visszaélésekről a bostoni egyházmegyében, s éppen húsz éve fogadták el azokat az irányelveket, amelyek a fiatalokra veszélyes papok kiszűrését szolgálták. Broglio elődje, José H. Gomez Los Angeles-i érsek egyébként a konzervatív szárnyhoz tartozott.

A romániai Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak (CNCD) nincs hatásköre az ügyben, mivel Orbán Viktor a nemzetközi szokásjog szerint diplomáciai mentességet élvez egy másik állam területén.