Elítélte az Ukrajna elleni orosz inváziót a tagállamok többsége a G20-csúcs szerdán kiadott zárónyilatkozatában – jelentette a Reuters hírügynökség.
A szöveg megfogalmazása szerint „a tagállamok többsége határozottan elítéli az ukrajnai háborút, amely óriási szenvedést okoz az embereknek, és fokozza a jelenlegi bizonytalanságot a globális gazdaságban”. Szerepel benne azonban az is, hogy ezzel kapcsolatban vannak „más nézetek” és vannak, akik „másként értékelik a helyzetet és a szankciókat”.
A tagállamok vezetői szerint „a nemzetközi jogot tiszteletben kell tartani, a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetés pedig elfogadhatatlan”. Egyben üdvözölték a fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodást is.
A török elnök meggyőzte az oroszt a gabonaszállításokról, az ukránok egyetlen megyében 23 orosz kínzókamrát találtakA dokumentumot az összes G20-tagállam jóváhagyta – közölte három diplomáciai forrás a Reutersszel. Egy meg nem nevezett német küldött elmondása szerint semmiféle változtatást nem eszközöltek a szövegben a kedden megjelentetett tervezethez képest.
A szövegben ezenkívül kitérnek arra is, hogy a tagállamok központi bankjai továbbra is megfelelően kalibrálják a monetáris politikai szigorítás ütemét, miközben szem előtt tartják a szükségességét annak, hogy korlátozzák „az országok közötti továbbgyűrűző hatást”. A tagállamok megerősítették, elkötelezettek a túlzott árfolyam-ingadozás elkerülésében, igaz, elismerték, hogy „sok valuta jelentősen elmozdult” az idén.
Mint arra a BBC felhívja a figyelmet, a zárónyilatkozat elfogadása előtt egyes megfigyelők szerint valószínűtlennek tűnt – Oroszországon kívül Kína és India miatt sem –, hogy a tagállamoknak sikerül-e megállapodniuk egy olyan szövegben, amelyben egységesen elítélik Oroszországot. Az igaz, hogy a megfogalmazás szerint „a tagállamok többségéről” van szó, de a szövegbe szándékosan belefoglalták az ENSZ-nyilatkozatban használt kifejezést is, miszerint „a leghatározottabban elítéli az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni agresszióját, és követeli teljes és feltétel nélküli kivonulását Ukrajna területéről”.
A G20 Research Group nevű kutatócsoport alapítója, John Kirton politológus úgy fogalmazott, ezzel a szövegezéssel a nyilatkozat végül sokkal erősebb és konkrétabb üzenetet küld ahhoz képest, mint amire a „legoptimistább pillanataiban számított”, és „nagy áttörést” jelent. „Ez nem hagy kétséget afelől, hogy az egész G20, beleértve Oroszországot és külügyminiszterét, Szergej Lavrovot, elismeri a valóságot, miszerint Oroszország indította el a háborút, hogy agressziót követ el, és meghatározta, miként érhet véget a háború” – mondta. „Oroszország nem csak elvesztette vétógyakorlatát a G20-ak nyilatkozataival vagy lépéseivel szemben, hanem – szerinte – Kína is magára hagyta Oroszországot”.
Oldódik a feszültség a Nyugat és Kína között