Oroszország;rakéta;Lengyelország;háború;halál;

- Két ember meghalt, amikor két orosz rakéta csapódott be a NATO-tag Lengyelországban, készültségbe helyezték a lengyel hadsereget

A Morawiecki- és az Orbán-kormány is válságtanácskozást hívott össze. Oroszország tagad, kérdés, a NATO hogyan válaszol.

Cikkünk folyamatosan frissül!

Két ember meghalt, amikor két valószínűleg eltévedt orosz rakéta becsapódott Lengyelországban a keleti Lublin vajdaságbeli Przewodów városában, tíz kilométerre az ukrán határtól – írja honlapján a lengyel Radio Zet, amely úgy tudja, hogy a rakéták egy magszárítót találtak el. Marcin Lebiedowicz hrubieszów-i tűzoltóparancsnok közlése szerint az oroszok rakéták délután 3 óra 40 perckor érkeztek, ő beszélt – idézi az Onet – hivatalosan először a két halottról is. Lehetséges, hogy nem az oroszok programozták rosszul a rakétákat, hanem egy orosz orosz rakéta repeszei landoltak Lengyelországban, amelyet az ukránok szedtek le az égből az őket érő nagyszabású hétfői támadássorozat alatt.

Korábban az AP amerikai hírügynökség amerikai titkosszolgálati forrásaira hivatkozva közölte, hogy két orosz rakéta Lengyelországban ért földet.

Andrzej Duda lengyel elnök és Mateusz Morawiecki kormányfő rendkívüli tanácskozást hívott össze az államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Irodában (BBN). A kialakult válsághelyzet miatt az államfő és a miniszterelnök a kormány nemzetbiztonsági és védelmi bizottsága tagjaival tanácskozik. Piotr Müller szóvivő arra szólította fel a médiát, hogy ne tegyen közzé meg nem erősített információkat. A rendkívüli tanácskozást követő sajtótájékoztatón Piotr Müller megerősítette, hogy két ember meghalt egy robbanásban, és bejelentették, hogy készültségbe helyezik a lengyel hadsereg egyes egységeit.

Azt vizsgálják, van-e ok a NATO 4. cikkelyének aktiválására, vagyis hogy az észak-atlanti szervezet üljön össze megvitatni a helyzetet.

Erről – mondta Jacek Siewiera, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője – Andrzej Duda egyeztetett is Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. Lengyelország NATO-tagország, az észak-atlanti szerződés kollektív védelemről szóló 5. cikkelye szerint ha a 30 tagország egyikét támadás éri, azt mindegyikük elleni támadásként értékelik, és egységes katonai erővel lépnek fel a támadó fél ellen.

 Az Onet szerint a rakéták egy általános iskolától 500-600 méterre csapódtak be, a környéket lezárták, a levegőben drónok repkednek, a hatóságok egyelőre nem nagyon akarnak nyilatkozni. A helyszíni vizsgálat még zajlik, a Kárpátaljai vajdaságban minden lengyel-ukrán átkelőjén felfüggesztették a forgalmat.

A varsói külügyminisztérium végül kedd éjfél után erősítette meg, hogy egy orosz gyártmányú rakéta landolt Lengyelország területén. Az incidens miatt behívták az orosz nagykövetet.

Csütörtök hajnali fél egy előtt a nyilvánosság elé állt Mateusz Morawiecki is. A miniszterelnök azt mondta, Lengyelország a nemzetközi partnereivel együtt mindent megtesz a körülmények felderítéséért. Arra kérem önöket, hogy tanúsítsanak nyugalmat e tragédia alatt, Nem szabad hagynunk, hogy manipuláljanak minket.

Lépéseinket az önuralomnak kell vezérelnie, hogy körültekintően, kizárólag a tényekre hagyatkozva lépjünk előre az alapján, amit mi tudunk és a szövetségeseink tudnak

 – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzáfűzte, az Európai Tanács elnöke, Emmanuel Macron francia államfő és mindegyik EU-tagország vezetője is biztosította a támogatásáról. 

Utána Andrzej Duda államfőként kimondta azt is, hogy

Lengyelország élvezi a NATO támogatását akkor is, ha az 5. cikkelyhez folyamodna, de a legvalószínűbb az, hogy szerdán „csak” a 4. cikkelyhez fog folyamodni. 

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár júniusban azt ígérte, az észak-atlanti szervezet a tagországok területének minden négyzetcentiméterét megvédi a fenyegetésektől. A Sky News egy NATO-tisztségviselő hivatkozva azt írta, az észak-atlanti szervezet „utánanéz” a lengyelországi rakétabecsapódásról szóló jelentéseknek. 

A CNN úgy tudja, Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter tárgyalt lengyel kollégájával, Marusz Blaszczakkal az ügyben, Andrzej Duda pedig felhívta Joe Biden amerikai elnököt. Megszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, emlékeztetve, ő mindig is figyelmeztetett, hogy az orosz agresszió nem korlátozódik Ukrajnára. – Amíg Oroszország érzi, hogy büntetlenül cselekedhet egyre több támadás fogja érni azokat, akik az orosz rakéták hatótávolságán belül élnek – fűzte hozzá.

A Radio ZET nem hivatalos információi szerint két lengyel vadászgép felszállt a Tomaszów Lubelski melletti katonai repülőtérről. 

Stanisław Koziej, a lengyel nemzetbiztonsági tanács volt elnöke a TVN24-nek azt mondta, várni kell a részletes orosz magyarázatra, ő azt feltételezi, hogy valamiféle hibáról van szó, amelynek az az oka, hogy az oroszok egyre régebbi típusú, az újaknál kevésbé precíz rakétákat használnak.

Részletes magyarázat helyett orosz részről egyelőre vád érkezett, a moszkvai védelmi minisztérium tagadja, hogy orosz rakéták lengyel területen csapódtak be, szerinte lengyel média „szándékos provokációjáról” van szó.

Ennek ellentmond, hogy a szivárgó hírek szerint

a lengyelországi becsapódás helyszínén ugyanolyan levegőből indítható, 2500-2800 kilométeres hatótávolságú KH-101 típusú orosz rakéta darabjait találták meg, amilyennek a példányaival az oroszok kedden csapást mértek Ukrajnára.

A rakéták akkor érkeztek, amikor Ukrajna éppen nagyszabású orosz támadás alatt áll, szakértői vélemények szerint a Przewodów-ot érő rakétákkal valószínűleg a nyugat-ukrajnai Lvivet akarhatták eltalálni, amely ötven kilométerre fekszik az ukrán-lengyel határtól. Ukrajnában kedden az infrastruktúrára mértek csapást az oroszok, ami pedig a szomszéd országokat illeti, sokhelyütt az ukrán hálózathoz kapcsolódó Moldovában sem volt áram.

A Barátság kőolajvezeték leállása és a lengyelországi rakétabecsapódás miatt Orbán Viktor miniszterelnök este 8 órára összehívta a Védelmi Tanács ülését a Karmelita kolostorba – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Aris Pabriks lett védelmi miniszter azt írta, a lengyelek helyében ő most folyamodna a NATO-szerződés 4. cikkelyéhez

Írt Annalena Baerbock német külügyminiszter is, mégpedig azt, hogy gondolatban a lengyelekkel van, élénk figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, kapcsolatban áll „a lengyel barátokkal és a NATO-szövetségesekkel” is.

A kiújult rendszámtáblavita miatt az ország északi részén élő szerb kisebbség jelentős része kivonult az állami szervekből. A megüresedett pozíciókat, hivatalokat most mindenütt albánokkal tölthetik fel.