;

Oroszország;Ukrajna;háború;támadás;Kijev;

- Nagyszabású rakétatámadást indítottak Ukrajna ellen az oroszok, több város áram nélkül maradt

Kijevben két lakóépületet is találat ért, de a fő célpont országszerte az infrastrukturális hálózat volt. Kritikus a helyzet.

Orosz rakétatámadás érte kedd délután Kijevet. Az ukrán fővárosban több becsapódás robaját is lehetett hallani, Vitalij Klicsko városi polgármester közlése szerint Pecserszkij kerületben két lakóházat ért találat, több rakétát pedig a légvédelem szedett le az ukrán főváros felett. Eddig legkevesebb egy halálos áldozatról tudni, később országszerte megszólaltak a légvédelmi szirénák, az oroszok az infrastrukturális hálózatra mértek csapást.

Érkezett jelentés oroz támadásról Melitopolból és Nikopolból, a nyugati Lvivből, a keleti Harkivből és Zsitomirból is. Ivan Fedorov melitopoli polgármester szerint a város északi részén lehetett detonációk robaját hallani. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés, de a polgármester közlése szerint a becsapódás helyszínén a negyedok emeletig betörtek az ablakok. Ivan Terehov harkivi polgármester eközben arról írt, hogy a városban is az infrastruktúrát ért rakétalálat, nincs áram, a metró- és a villamosközlekedés leállt. Nincs áram Lvivben sem – jelezte Andrij Szadovji városi polgármester –, de az oroszok kilőtték a mobilszolgáltatók adótornyait is.

Tizenöt infrastrukturális létesítmény rongálódott meg a három órán át tartó támadáshullám alatt, az emberek áram, fűtés és internetkapcsolat nélkül maradtak. 

Kijevet több mint egy hete nem érte hasonló támadás, amelyet az oroszok arra a pillanatra időzítettek, amikor a G20 vezetői éppen elítélni készülnek Vlagyimir Putyin elnök rendszerét az indonéziai Bali szigetén tartott csúcstalálkozójukon az Ukrajna ellen február 24-én elindított háborúért. Az erről szóló szövegtervezetben  az áll, hogy a „legtöbb” G20-ország elítéli Oroszországot, maga Oroszország és Kína azonban húzódozik ettől. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ állami hírügynökség közlése szerint kedd délután elutazott a csúcstalálkozóról. G19 – kajánkodott ezen egy tweetben az ukrán védelmi minisztérium.

Kirilo Tyimosenko ukrán elnöki tanácsadó hivatala videót is közzétett az egyik kijevi rakéta becsapódása utáni állapotokról. A The Kyiv Independent tweetjében tévesen szerepel a november 14-i dátum, a Reuters helyszíni fényképfelvételei tanúsítják, hogy a keddi, november 15-i támadás nyomait mutatja a videó.

Kijevben több kilométer hosszú dugók alakultak ki az autópályákon az áramszünet alatt. Az ukrán főváros háztartásainak a felében a lvivi régióénak a 80 százalékában nincs áram.

Volodimir Zeílenszkij ukrán elnök közlése szerint a támadási hullámban az oroszok összesen körülbelül 100 rakétát lőttek ki. Közülük az ukrán stratégiai és biztonsági kommunikációs hivatal közlése szerint körülbelül 70-et megsemmisített a légvédelem.

Ahol nincs áram, ott nem szólalnak meg a légvédelmi szirénák sem – hívta fel a figyelmet Kirilo Tyimosenko hivatala később. 

A száz rakéta azt jelenti, hogy nagyobb szabású támadást indítottak, mint október 10-én, amikor 84 rakétával szintén az ukrajnai infrastruktúrát vették célba. Utóbbit a Kercsi-szoroson átívelő hídon végrehajtott robbantásos merényletre válaszul indították.

Ezen a térképen azt lehet követni, hol szólnak éppen légvédelmi szirénák Ukrajna területén.

Mindezzel egy időben az Orbán-kormány szócsöveként működő hírtelevízió, az M1 azt adta hírül, hogy rakétatámadás miatt leállt a Barátság kőolajvezeték, de az ellátás egyelőre zavartalan. A csatorna információi szerint egy áramellátót ért találat a belorusz-ukrán határon. A kőolajvezeték nem sérült meg, csak az energiaellátó, nincsen áramellátása a szivattyúknak.

A Molnak 90 napra elegendő friss kőolaja van, amelyet a finomítóiban fel tud használni. Alternatív megoldásként az adriai kőolajvezetéken is tudnak kőolajat szállítani. A 90 nap elegendőnek mutatkozik, hogy a déli szállításokat megszervezzék - hangzott el az M1 Híradójában, amelyből azonban nem derült ki, hogy a Barátság kőolajvezeték energiaellátóját érő rakétatámadásról milyen forrásból szereztek tudomást. 

Herman Haluscsenko energetikai miniszter – írja az MTI – közölte, hogy a tömeges orosz rakétatámadás néhány, Ukrajnával szomszédos ország energiarendszerére is hatással lehet. – Ez a támadás nemcsak Ukrajna energiarendszerét érintheti, hanem néhány szomszédunkét is" - írta Facebook-bejegyzésében a politikus. Kiemelte, hogy az energiahálózatot ma érte a legmasszívabb támadás a háború kezdete óta.

Iowa állam főügyésze szerint a peren kívüli megállapodás értelmében a Google-nak a pénzbeli megváltás mellett átláthatóságot is vállalnia kell a földrajzi helymeghatározás alkalmazásakor.