Figyelemre méltó teljesítményt nyújtott túlköltekezésben a Palkovics László által vezetett egykori Innovációs és Technológiai Minisztérium, amely csaknem ezer milliárddal forinttal többet szórt el, mint amennyit a a 2021-es költségvetési törvény alapján elkölthetett volna - derül ki a hvg.hu cikkéből.
A tárcának az országgyűlés által elfogadott költségvetési törvényben még 1,44 ezer milliárd forint kiadással számoltak, ebből 2,38 ezer milliárd lett az év végére. A jelentős túlköltekezés annak tudható be, hogy a kormány egyedi döntésekkel egy sor irányzatot megemelt, illetve átcsoportosított pénzeket. Igaz, a pluszkiadások egy jelentős része elviekben társadalmilag indokolható feladatokra ment el, ilyen például a felsőoktatás fejlesztése illetve a közlekedés üzemeltetése és fejlesztése.
Azonban vitathatóbb költések is akadtak, ilyen például a vadászati kiállítás, amire 10,6 milliárd forint ment el. A kiállítás projektcége egyébként összesen 18 milliárd forintot kapott, ide tartozott ugyanis a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra költött 7,3 milliárd és a Négyesfogathajtó és Lovastorna Európa-bajnokság megrendezésére költött fél milliárd is.
„Kormányzati szakpolitikák” címszó alatt egy sor különböző célra mentek el hatalmas összegek, a tárca megfogalmazása szerint
„a magas szintű állami döntéshozatalt támogató és közvetlen kormányzati tevékenységhez kapcsolódó média monitoring, belföldi hírfigyelés, belföldi médiafigyelés, nemzetközi médiafigyelés, médiafogyasztási kutatás, médiaelemzés és médiahatás-vizsgálat nyújtása, közvélemény-kutatási feladatok, szakpolitikai kutatással alátámasztott tanácsadási, valamint tanulmánykészítési feladatok, továbbá a szolgáltatások során létrejövő termékekkel kapcsolatos projektmenedzsment feladatok kerültek megvalósításra”.
A lényeg azonban, hogy az e célra eredetileg tervezett 6,3 milliárd forint helyett végül 26 milliárdot sikerült elkölteni.
Vitatható tétel az oktatáson belül is akadt, „egyetemi városnegyed fejlesztések támogatása” címen például elköltöttek 5 milliárd forintot a kínai Fudan Egyetem alapítványára, miközben eredetileg egy forintot sem szántak erre.
Emellett lényeges a felsőoktatási intézmények kiszervezése is, állami pénzzel kitömött, Fidesz-közeli kuratóriumok által irányított alapítványok alá. 13 egyetem esetében tettek így, a Fidesz a „modellváltást” többek között azzal indokolta, hogy az egyetemek fenntartása kisebb terhet fog jelenteni a költségvetésnek az új rendszerben. A felsőoktatási intézmények 2021. évi kiadását egyébként 476 milliárd forintban jelölték meg, amiből végül 896 milliárd lett, ebből 726 milliárd forintnyi kiadás teljesült. A felsőoktatási intézményi beruházások költsége 4-ről 85 milliárd forintra ugrott (végül 50 milliárdra teljesült), a felújításoké 7-ről 17 milliárd forintra növekedett.
Hatalmas pénzek mentek el a nem állami felsőoktatási intézmények támogatására is, az eredetileg tervezett 59 milliárd helyett mintegy 224 milliárd forint, változatos címeken.
Az eredetileg tervezettnél kétszer több közpénzt szórhatott el „kommunikációra” Rogán Antal minisztériuma