;

tojás;hatósági ár;ársapka;

Illusztráció: Shutterstock

- Tojáshiánytól tart az ársapka miatt a szakmai szervezet

Mivel a termelő haszna az ársapka miatt kevesebb lesz, nem tud fejleszteni vagy éppen tartalékot képezni. 

Szakmai egyeztetést kér a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Tojásszövetség), miután hatósági áras lett a tojás – írja a Világgazdaság.

A lap beszámolójából kiderül, a szervezet a rendeletből értesült a kormányzati lépésről. Ráadásul amíg a tejnél, lisztnél és cukornál egyféle termékre terjesztették ki a hatósági árakat, addig a tojásnál mindenféle tartásmódra, méretre és csomagolásra bevezették az árstopot. A szervezet elnöke megjegyezte, több mint kétmilliárd tojást eszünk meg évente Magyarországon, ennek nagy részét nem húsvétkor, hanem a karácsonyi csúcsidőszakban fogyasztjuk. 

„Ha a termelő nem tudja az önköltséget és a megélhetéshez szükséges árbevételt realizálni, számítani kell termékhiányra – már középtávon is”

- fogalmazott Sütő Zoltán.

Hozzátette, ha az árstoppal megnyesik a termelő hasznát akkor nem fejleszteni és tartalékot képezni. A tojástermelés nem egy gyártósor, amelyet bármikor le lehet állítani, vagyis az előretervezés a teljes folyamat időigényessége miatt nagyon fontos tényező. Sajnos a mostani körülmények között ez teljesen kiszámíthatatlan és tervezhetetlen lett. Éppen ezért attól tart, hogy a hatósági ár miatt a kiskereskedők kevesebb terméket forgalmaznak majd, és maximálják az egy vevőnek eladható mennyiséget. Így kevesebb tojást fognak rendelni a termelőtől, ami a termelőkapacitások leépülését hozhatja magával. A hazai termelés közel 80 százalékát fedezi a magyar termelés, így importra szorulunk. Ráadásul egész Európában magasak a tojásárak, így a külföldi sem lenne olcsóbb, mint az, ami a magyar termelőtől származik. 

Eközben a boltosokat váratlanul érte a kormány azon döntése, amely hatósági árassá tette a burgonyát és a tojást. Mint lapunk beszámolójából kiderült, az általunk felkeresett üzletekben sokan csak kapkodták a fejüket a hirtelen bejelentett döntés miatt. 

A brüsszeli testület szerint a legutóbbi adatok a gazdasági lassulással összhangban növekvő munkanélküliségre utalnak.