Tavaly 11 százalékkal kevesebb burgonya termett, mint egy évvel korábban, a 6,4 ezer hektárról 140 ezer tonna burgonyát takarítottak be a termelők. Az idén októberig utóbbi tovább csökkent 128 ezer tonnára.
Az idei év első 8 hónapjában a behozatal így az étkezési burgonyából 19 százalékkal 29,1 ezer tonnára, újburgonyából 37 százalékkal 10,7 ezer tonnára nőtt tavalyhoz képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt: onnan 103 százalékkal több, 8,75 ezer tonna újburgonya érkezett. A kivitel eközben 24 százalékkal, 2,5 ezer tonnára csökkent – derül ki a KSH, az Agrárminisztérium és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból.
Az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács elnöke, Kecskés Gábor már október közepén arról beszélt a Pénzcentrumnak: a jelenlegi magyar burgonyakészlet decemberig elég, májusig csak európai készletekből lehet a hazai ellátást megoldani. Ez pedig azt is jelenti, hogy az ár az import krumpli termelési költségeitől és az euro árfolyamától is függ majd. Az AKI jelentése szerint ugyanakkor az európai vezető burgonyatermesztő országokban - Németországban, Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában - az aszály miatt szintén 7-11 százalékkal csökkenhet az idei burgonyatermés.
Vagyis már az árstop bevezetése előtt is fenyegetett a krumplihiány, aminek bekövetkezése – a cukor vagy az olaj esete alapján - mostantól már borítékolható.
Pedig Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn az InfoRádióban még arról beszélt: azokra a termékekre szabad csak árstopot bevezetni, ahol „a hazai előállítás domináns, mert mi is tudjuk, hogy azoknál a termékeknél, ahol importra szorulunk, és ársapkát alkalmazunk, abból hiány lesz”.
„Röhej” – Dühöngenek a kisboltosok az új árstop miatt, szerintük az Orbán-kormány velük akarja elvitetni a balhét