"A kormány nem tud minden problémát megoldani" - ez volt az őszinte üzenete Rishi Sunaknak első, a The Times napilapnak adott minapi átfogó interjújának, amit figyelmeztetésnek szánt a november 17-i kulcsfontosságú őszi költségvetési előterjesztés előtt. Az október 25-én megalakult új vezetés kormány újraszámolásra kényszerült a mindössze hét hétig tartott Liz Truss-kabinet katasztrofálisnak bizonyult büdzséje után, melynek nyomán a Konzervatív Párt hitelessége legalább annyira összeomlott, mint a font és a pénzpiacok.
Az új kormányfő helyzete abból a szempontból minimálisan kedvező, hogy ő már nyári, elbukott vezetőválasztási kampánya során is imamalomként ismételgette, hogy Truss vonzó adócsökkentésekkel elérhető növekedés-serkentési tervei a "mesék világába" illenek. A fejére lehet viszont olvasni, hogy megsérti a - ma már távoli múltnak tűnő - 2019-es választás előtti programot, mely szerint sem a személyi jövedelemadó, sem az ÁFA, sem a társadalombiztosítási illeték nem emelkedik, a nyugdíjaknak és szociális támogatásoknak pedig követniük kell az inflációt. Az egyre súlyosbodó megélhetési gondokkal küzdő brit társadalom túlzás nélkül tűkön ülve várja, milyen bűvészmutatványra lesz képes jövő héten Sunak és pénzügyminisztere, Jeremy Hunt, hogy egyszerre legyenek képesek a toryk "együttérző" imázsát igazolni és tudják csökkenteni az elszabadult, szeptemberre 10,1 százalékot elért inflációt. Októberre az élelmiszerárak egyéves növekedése példátlan 14,7 százalékot tett ki, amihez hasonló ugrásra a Financial Times jelentése alapján a statisztika 2008-as bevezetése óta nem volt példa. Rishi Sunak 730 millió fontos, 333,4 milliárd forintos családi vagyona ellenére is érzékeli, milyen teher a legtöbb brit háztartáson felfelé kúszó jelzálogkölcsöne törlesztése.
Az ellenzéknek ezen a héten is az ölébe hullott a szerencse. Rishi Sunak két ellentmondásos miniszteri kinevezése közül múlt héten Suella Braverman belügyminiszter asszony váltott ki teljesen indokolt kritikákat a kenti menekültközpontokban kialakult elfogadhatatlan állapotok és az illegális bevándorlókra vonatkozó sértő szóhasználata miatt. Az indiai gyökerekkel rendelkező politikus szerint a La Manche-csatornán keresztül kishajókon érkezők "megszállják" Délkelet-Angliát. A hét elejére ár el is szállt a kormányfő bizalmát élvező másik bírálatok kereszttüzébe került politikus is. A Miniszterelnöki Hivatal második embere, Sir Gavin Williamson, korábban Theresa May, majd Boris Johnson kormányából kibukott nemzetvédelmi, később oktatási miniszter kedd este ugrott, mielőtt lökték volna. Benyújtotta lemondását, miután újabb és újabb bizonyítékok kerültek elő és vizsgálatok indultak el parlamenti és miniszteriális kollégái megfélemlítése miatt. Wendy Morton volt "chief whipnek", a frakciófegyelem őrének a szó legszorosabb értelmében nyomdafestéket nem tűrő, azaz a jelentésekben kipontozott fenyegető sms-üzeneteket küldött, amiért nem biztosította részvételét II. Erzsébet búcsúztatásán. Egy köztisztviselőnek pedig javasolta, "vágja el a torkát".
Az ellenzék vezére a szerdai miniszterelnöki interpelláción kétségbe vonta Sunak ítélőképességét, amiért annak ellenére adott komoly pozíciót egy közismert "bullynak", zaklatónak, hogy hallott híreszteléseket, még ha a legdurvább konkrétumok csak most kerültek is nyilvánosságra. Sir Keir Starmer "gyengének" nevezte a tory vezetőt, aki még egy "egy karikatúrába illő bántalmazó figurával szemben sem képes fellépni. Hogy fog így kiállni az ország védelmében?" - szólt a költői kérdés. Az ügyészség volt vezetője nem mulasztotta el emlékeztetni Sunakot arra, hogy két héttel korábban a "tisztességet, szakmaiságot és számonkérhetőséget" nevezte meg kormánya vezérelveiként.
A 42 éves kormányfő egy hátraarccal is feladta a héten a labdát. Először időhiányra hivatkozva nem kívánt részt venni a COP27 környezetvédelmi konferenciát, majd miután Boris Johnson jelezte részvételét, Sunak hirtelen talált egy lyukat a naptárjában. Az új kormány megalakulása óta egyébként a toryk szerény mértékben javítottak népszerűségükön. Míg a Munkáspárt október 25-én még 27 százalékkal, november 7-én már "csak" 22 százalékkal vezetett a Konzervatívok előtt a Politico portál összesített polljában.