;

Oroszország;Ukrajna;háború;Egyesült Államok;béketárgyalások;fegyverszállítás;

- Kijev feltételeket szab

Ukrajna csak akkor fog tárgyalni Oroszországgal, ha az orosz csapatok elhagyják teljes területét, beleértve a 2014-ben elfoglalt régiókat is – jelentette ki Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó a Radio Szvobodának.

A Washington Post néhány napja azt írta, Washington arra kérte Kijevet, hogy jelezze, nyitott a tárgyalásokra, mert a szövetségesek aggódnak az elhúzódó háború miatt. Podoljak szerint az Egyesült llamok egyenrangú félként kezeli őket, Ukrajna pedig győzelemre áll, ezért tárgyalóasztalhoz ülni most "képtelenség" lenne. Az ukrán biztonsági tanács titkára, Olekszij Danilov kedden az esetleges tárgyalások kapcsán úgy vélekedett, hogy országának modern légvédelem, repülőgépek, harckocsik és nagy hatótávolságú rakéták "garantálására" is szüksége van.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő esti beszédében azt mondta, hogy katonáik továbbra is a donyecki régióban vívják a legvéresebb harcaikat, s azt állította, hogy az oroszok "naponta százával halnak meg". Olekszij Reznyikov védelmi miniszter kedden azt közölte, hogy Ukrajna megkapta a (norvég-amerikai gyártmányú) NASAMS és az (olasz) Apside fejlett légvédelmi rendszerek első szállítmányát.

A megszállt Herszon megye oroszok által kinevezett helyettes vezetője, Kirill Sztremouszov Telegram-csatornáján kedd reggel azt állította: nem látnak a térségben semmiféle tömeges offenzívát. Sztremouszov arról is beszélt, hogy helyreállították az áramellátást a védelemre berendezkedett Herszonban. A kiürített dél-ukrajnai városban védelemre berendezkedő orosz fél előzőleg azt állította, hogy az ukránok "terrortámadást" követtek el három elektromos távvezeték ellen.

Ukrajna viszont azzal vádolta az orosz csapatokat, hogy Herszonban kifosztják az üresen maradt házakat, és civil ruhás csoportok foglalják el azokat, felkészülve a városért vívott harcokra, amelyek mindkét fél előrejelzése szerint a háború egyik legfontosabb csatáját jelentik majd.

A brit védelmi minisztérium arról számolt be: Oroszország fokozza erőfeszítéseit, hogy akadályokat telepítsen az ukrán erők előrenyomulásának lassítására az általa védett kulcsfontosságú települések térségében, egyebek között a lerombolt Mariupol város körül. Hírszerzési értékelése szerint az orosz hadsereg két üzemet használ Mariupolban, hogy nagy számban állítson elő "sárkányfogaknak" nevezett, piramis alakú betontömböket, amelyeket a katonai járművek előrenyomulásának lassítására terveztek. E tömbök szögesdrót-akadályokkal és aknákkal együtt történő telepítése újabb jele annak, hogy az orosz haderő egyre inkább megpróbál átállni egy védekezőbb hadviselésre, nem utolsósorban a déli Herszon fronton - írták.

Az ukránoknak egyre súlyosabb áramkimaradásokra kell számítaniuk, miután az ország energetikai hálózatának üzemeltetője közölte a fogyasztókkal, hogy Kijevben és más régiókban csökkenteniük kell az orosz rakéta- és dróntámadások által megrongált energetikai infrastruktúra terhelését. Az áramkimaradások egyre rendszeresebbek, miután október 10-e óta az energetikai létesítmények elleni orosz támadások hulláma az hálózati infrastruktúra 40 százalékát károsította.

Az ukrán parlament emberi jogi biztosa a nap folyamán közölte, hogy további 30 ukrán katonát engedtek szabadon orosz fogságukból azok közül, akik a fekete-tengeri Kígyó szigeten estek fogságba.

Csaknem 100 ország állam- és kormányfője szólalt fel, társalgott és egyeztetett egymással a Sarm es-Sejk-i klímakonferencia elején, de hazánk ilyen magas rangú képviselője nem volt közöttük.