Több mint két hónap kihagyás után hétfőn ismét leült tárgyalni Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a pedagógus szakszervezetek képviselőivel, akik egyebek mellett azonnali, legalább 45 százalékos béremelést szerettek volna kiharcolni annak érdekében, hogy megállítsák az oktatásban dolgozók egyre nagyobb mértékű pályaelhagyását, de az államtitkár azt közölte, idén ne számítsanak semmilyen bérrendezésre - számolt be az egyeztetés eredményeiről Komjáthy Anna. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmányi elnöke azt is elmondta, más sztrájkkövetelések - például a heti kötelező óraszám visszaállítása 22-re vagy a túlórák kifizetése - esetében sem közeledtek az álláspontok.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint annyi előrelépés történt, hogy a kormány képviselői pontosabb céldátumokat adtak meg a következő években várható béremeléssel kapcsolatban: a tervek szerint 2023-ra a diplomás átlagbér 64,7 százalékát, 2024-re 72 százalékát, 2025 januárjára a 80 százalékát kellene keresniük a pedagógusoknak. A kormányzat ígéretet tett arra, hogy 2030-ig indexálja a béreket, vagyis ahogy emelkedik a diplomás átlagbér, ahhoz igazodik a pedagógusok átlagkeresete is. Ehhez egy új pedagógus-bértáblát is bevezetnének.
Gulyás Gergely: Jelentős pedagógus-béremelés jön a következő három évben – Kormányinfó percről percreKomjáthy Anna hozzátette, Maruzsa Zoltán arról tájékoztatta őket, hogy jövőre „legrosszabb esetben” 10 százalékkal, „legjobb esetben” 20 százalékkal emelkedhet a pedagógusok bére. Utóbbira akkor kerülhet sor, ha a kormánynak sikerül megállapodnia az Európai Bizottsággal az uniós támogatásokról. Ugyanakkor a PDSZ választmányi elnöke szerint lényegében még a „legjobb eset” is azt jelentené, hogy nem változnak a bérek, a 10-20 százalékot ugyanis már most elvitte az infláció. Az érdekvédő úgy látja, ez nem fogja megállítani a pedagógusok pályaelhagyását, ezért a PSZ és a PDSZ folytatja a november 18-ára meghirdetett újabb egységes, országos sztrájk szervezését.
Hihetetlen és megalázó, hogy a kormány képviseletében Maruzsa Zoltán államtitkár még mindig nem tudott előállni olyan javaslattal, ami legalább a pedagógusok napi megélhetési problémáit rendezi
- közölte a sztrájktárgyalást követően a Tanítanék Mozgalom csapata, Maruzsa Zoltán azonnali lemondását követelve, mint írták, az államtitkár ma bebizonyította, hogy alkalmatlan a közoktatás ügyének elősegítésére. Jelezték azt is, folytatják az ellenállást és a polgári engedetlenségi akciók szervezését.
Más tiltakozó akciók is lesznek, kedden egyházi iskolák tanárai szerveznek vonulásos tüntetést Budapesten a Deák Ferenc tértől a Szent István Bazilika elé. Az egységes sztrájk napjára, november 18-ára az Egységes Diákfront hirdetett országos élőláncot a fővárosban, valamennyi megyei jogú városban és más településeken. November 26-ára a PSZ és a PDSZ szervez tüntetést az Országház elé a Kossuth térre, ahol „valódi” nemzeti konzultációt szeretnének tartani az oktatásról.
Feltörték a KRÉTA-rendszert
Néhány hete adathalász támadás érte a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszer (KRÉTA) fejlesztőcégét, az eKRÉTA Informatikai Zrt.-t - értesült a Telex. A portál szerint a támadás sikeres volt, illetéktelenek férhettek hozzá az online rendszerben tárolt összes adathoz, így valamennyi diák adatához is. A Telex kereste a céget és a Klebelsberg Központot, válaszokat nem kaptak. Az adatvédelmi hatóság és a rendőrség annyit írt, az esetről nem érkezett hozzájuk bejelentés. Az Oktatási Hivatal és a Belügyminisztérium szerint ők nem illetékesek.