Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;orosz-ukrán háború;

- Amerika óvatosan közeledik Oroszországhoz

Az Egyesült Államok lépéseket tett, hogy csökkentse a nukleáris feszültséget, bár kérdés, hogy az erről szóló megbeszélések hoztak-e bármiféle eredményt. 

Lapjelentés szerint Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó az ukrajnai háborúban kialakult nukleáris feszültség csökkentése érdekében az elmúlt hónapokban bizalmas megbeszéléseket folytatott Jurij Uzsakovval, a Kreml tanácsadójával és Nyikolaj Patrusevvel, az orosz Biztonsági Tanács titkárával – értesült a Wall Street Journal. A moszkvai kormány fokozta nukleáris retorikáját, és többször is azzal vádolta Ukrajnát szilárd bizonyítékok nélkül, hogy radioaktív "piszkos bomba" bevetését tervezi. Ukrajna többször is cáfolta az állítást. A kijevi kormány ezzel szemben azzal vádolta Oroszországot, hogy maga is rendelkezik ilyen tervekkel, hogy aztán Ukrajnát okolja e világszerte tiltott fegyverek használatáért.

Az orosz tengerészgyalogosok egyik egysége jelentések szerint 300 embert vesztett a donyecki térségben folytatott négynapos harcok során. Ez derül ki az orosz Csendes-óceáni Flotta 155. tengerészgyalogos dandárja tagjainak panaszleveléből, amelyről a The Insider független portál számolt be. A Grey Zone nevű Telegram-csatorna, amely állítólag kapcsolatban áll a Wagner zsoldoscsapattal, közzétette a Tengermelléki határterület kormányzójának, Oleg Kozsemjakónak címzett levelet. A katonák meghaltak, megsebesültek vagy eltűntek - áll a közleményben. Kozsemjako elismerte a súlyos veszteségeket. Ezek azonban "közel sem voltak olyan magasak", mint amilyenek a katonák vasárnapi levelében szerepeltek - mondta hivatalos Telegram-csatornáján közzétett videoüzenetében. A frontparancsnokok biztosították erről, állította. Az ügy kivizsgálására a katonai ügyészséget is felkérték – mondta.

Oroszország brit közlések szerint nem tudja pótolni a háborúban elszenvedett repülőgép-veszteségeket. "Az orosz repülőgépek veszteségei valószínűleg jelentősen meghaladják az új repülőgépek gyártására való képességüket" – áll a brit védelmi minisztériumnak az ukrajnai háborúval kapcsolatos napi frissítésében. Azt is mondta, hogy a hozzáértő pilóták kiképzéséhez szükséges hosszú idő csökkentette Moszkva képességét a légierő képességeinek megújítására.

Ukrán adatok szerint az orosz erők az invázió kezdete óta már 278 repülőgépet veszítettek el - kétszer annyit, mint Afganisztánban – közölték a britek. "Nem tudjuk ellenőrizni ezeket a számadatokat, de az orosz légi fölény folyamatos hiányát valószínűleg súlyosbítja a rossz kiképzés elmaradása, a tapasztalt legénység elvesztése és a légitámogatás megnövekedett kockázata az ukrán légvédelemmel felszerelt zónákban" – tette hozzá a nyilatkozat. Ez valószínűleg nem fog változni az elkövetkező hónapokban.

Ukrajna eddig csaknem harmadával kevesebb gabonát exportált, tekintettel az orosz agressziós háború következményeire. A mezőgazdasági minisztérium szerint a kivitel volumene egy év alatt 30,7 százalékkal, mintegy 14,3 millió tonnára csökkent.

Prigozsin elismerte: beavatkoztak az amerikai választásba

Orosz részről először ismerték el, hogy Moszkva beavatkozott az amerikai választásba. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldossereg vezetője azt mondta, „beavatkozunk, ezt tesszük és ezt is fogjuk tenni”. "Óvatosan, pontosan, sebészi pontossággal és a magunk módján, ahogyan mi tudjuk. Célzott műtétjeink során egyszerre távolítjuk el mindkét vesét és a májat” – fogalmazott. Az Egyesült Államokban vizsgálat is indult az orosz befolyásolási kísérletek feltárására, 2021-ben pedig a Guardian birtokába olyan dokumentumok kerültek, amelyek szerint Vlagyimir Putyin 2016-os elnökválasztáson személyesen adott engedélyt egy titkosszolgálati műveletre, amelynek az volt a célja, hogy támogassák a „mentálisan instabil” Donald Trump megválasztását.

Mindezt egy tűzifavágó bajnokságon mondta Aljakszandr Lukasenka, ahol személyesen be is mutatta a hasítás helyes módját.