A közoktatás helyzete tragikus, és ha villámgyorsan nem indul átfogó reform, tényleg katasztrófa lesz – jelentette ki az MTA elnöke a 24.hu-nak adott interjújában.
Freund Tamás ennek illusztrálására megjegyezte, a tanárként végzettek száma vészesen megcsappant, egyes években az egész országban például összesen tízen szereznek diplomát fizikatanárként. A tanárhiány miatt vissza kell hívni nyugdíjasokat, de ez a tartalék is kifogyóban. Hangsúlyozta, nem az asztalt verik hanem tudományos érvekkel, tanulmányokkal próbálják a politikai döntéseket helyes irányba terelni.
Az Orbán-korszak igazi csődje: a közoktatás leépülése„Az Orbán-kormány jelen pillanatban nem tudja, melyik ujját harapja, a nincsből a legnagyobb jószándék mellett is nehéz adni” - fogalmazott. Amennyiben a kabinet nem egy tudomány által támogatott döntést hoz, akkor pedig „egy tanulmánnyal megcélozzuk az adott minisztériumot. Eddig terjed a lehetőségünk”.
A kutatóhálózat elvétele kapcsán azt mondta, ha Palkovics László miniszter elfogadta volna érveit, akkor azt nem veszik el az MTA-tól.
„Többször tárgyaltunk, sőt, a másik két alelnök és Merkely Béla társaságában egyszer még a kecskeméti házába is meghívott, hogy grillezés közben egyeztessük nézeteinket, de olyan késhegyig menő vita kerekedett, hogy éjfél és néhány pohár bor után elég durva szavakkal illettem a miniszter urat, s ő viszont. De ezt a vita hevében egyikünk sem vette zokon”
- elevenített fel egy élményt. Freund Tamás abban azonban biztos, ha Palkovics László nagyon akarta volna, meggyőzi a kormányfőt arról, hogy a kutatóhálózat legalább egy a köztestülettől független alfejezeteként maradjon az MTA ernyője alatt.
Rohamtempóban államosította az akadémiai kutatóintézeteket a kormány, de egyelőre nem tudja, mihez kezdjen velükAz Orbán-kormány politikájáról azt mondta, Magyarország az EU és a NATO tagja, és jó helyen van ezekben a szervezetekben, a magyar kormány is lépten-nyomon elítéli az orosz agressziót, csak közben próbál úgy lavírozni, hogy ne essünk a szankciók áldozatául. „Orbán Viktor különutas politikája közvetlenül az ország érdekét helyezi előtérbe. Keleti orientációval vádolják, de az szerintem nem keleti orientáció, ha csak az energiahordozókat importálja, a politikai eszközrendszert nem”. Kijelentette, az „esetek 90 százalékában egyetértünk az EU-val, a maradék 10 százalék a migránskérdés, a társadalmi nemek kérdése, és az, hogy mit értünk jogállamon. Ezekben a teljesen átpolitizált kérdésekben az akadémia nem fogalmaz meg testületileg tudományos véleményt, kivéve ha a tanácsunkat kéri a kormány.”
„Az Állami Számvevőszék összeállítása szexista, de ami még ennél is rosszabb, tudománytalan”