Érdekfeszítő megfigyelésekre adnak alkalmat a 2021-es angliai és walesi népszámlálás minap ismertetett, a bevándorlókra és a népesség születési helyére vonatkozó eredményei. A legátfogóbb adat, hogy a legutóbbi, 2011-ben elvégzett cenzus óta 2,5 millióval 10 millióra emelkedett az Egyesült Királyságon kívül születtek száma 59,7 milliós összlakosságú Angliában és Walesben. 2001-re visszamenőleg duplázásról van szó, akkor 4,2 millió külföldi származású lakója volt a két régiónak. Most először fordul elő, hogy minden hatodik ember nem a szigetországban született.
Feltűnést keltett, hogy a bevándorlók számának növekedéséből különösen kivette a részét Románia, amely 80 ezerről 539 ezerre növelte arányát. Ez 576 százalékos ugrást jelent az egész évtizedre vetítve. Ám az is igaz, hogy a 2016-os EU-kilépés, pontosabban annak 2020. december 31-i véglegesítése óta megváltoztak a bevándorlási-munkavállalási körülmények, így a Romániából felkerekedők száma is drámaian csökkent. A 2021. márciusi pillanatképet megelőző egy évben már csak néhány ezer romániai születésű új munkavállalóról beszélhetünk, azoknak is mintegy a fele idénymunkára érkezett.
A legtöbb bevándorló egyébként indiai, lengyel és pakisztáni származású, míg az Egyesült Államok és Jamaica kiesett az első tízből. A dél-ázsiai gyökerekre visszanyúló angliai és walesi lakosság tavaly 1,8 milliót tett ki. Ha mindannyiuk egy városban élne, ez lenne a második legnagyobb helység London után.
Figyelemreméltó, hogy míg az angliai és walesi lakosságból 3,9 millióan uniós állampolgárok (köztük 170 ezren magyarok), ám az Uniós Állampolgárok Letelepedési Rendszerébe összesen 5,5 millióan regisztráltak. Ez arra utal, hogy a Brexit és/vagy a koronavírus-járvány pandémia, illetve a három országos karantén hatásaként 2021. márciusára tömegesen vonultak ki európai állampolgárok a szigetországból. Angliában hat olyan körzet található, ahol a lakosok több mint a fele az Egyesült Királyság határain kívül látta meg a napvilágot. Ide tartozik két legismertebb, egyben kiemelten vagyonos londoni kerület Kensington és Chelsea, illetve Westminster.
A lakosság összetételének gyökeres átalakulása újabb lendületet adhat a bevándorlásról szóló vitának. Az új kormányfő, Rishi Sunak előtt tornyosuló kihívás a megfelelő egyensúly megteremtése: a tory jobbszárny megbékítése, egyben a Brexit utáni gazdaság felgyorsítása. Míg az előbbi a külföldi munkavállalók távoltartásával, utóbbi a 2016 óta bevezetett munkavállalási szigorítások enyhítésével jár.