Minden jel szerint a jövő héten sem szavaz az Országgyűlés Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kérelméről, miután a kormánypárti kétharmad elutasította az MSZP-s Tóth Bertalan kezdeményezését a kérdés parlamenti vitanapjára. Időközben viszont megérkezett a válasz Szijjártó Pétertől a halogatás okait illetően, a külgazdasági és külügyminiszternek ismét sikerült „Brüsszelt” megjelölnie felelősként a halogatás miatt.
Szijjártó Péter a kommunista Laosz külügyminiszterét, Szaleumxay Kommaszitet fogadta, itt volt lehetősége az ATV-nek feltenni a kérdést, miért nem ratifikálták még a finn és a svéd NATO-csatlakozási kérelmet, noha éppen Szijjártó Péter volt az, aki benyújtotta az erre vonatkozó javaslatot még júliusban. A külgazdasági és külügyminiszter állítása szerint a kormány „elvégezte a maga munkáját” ebben az ügyben, azonban a parlament „nyár óta rendkívül erőltetett menetben tárgyalja azokat a törvényjavaslatokat, amelyeknek egy jelentős részét Brüsszel miatt kell tárgyalni”. Így aztán azt javasolta, hogy ne sürgessék a döntéshozókat, de közölte, nem kell tartani, a javaslat napirendre lesz véve, ezt a svéd külügyminiszternek is elmondta.
Szóba került az Egyesült Államokhoz fűződő viszony is, itt a miniszter a közelgő amerikai félidős választásokkal kapcsolatban kifejtette, nem szokott beleszólni abba, hogy kit választanak meg az amerikaiak, miután beleszólt és jelezte, hogy a két ország közötti politikai együttműködés akkor volt a legjobb, amikor Donald Trump volt az Egyesült Államok elnöke. A nem-beleszólás jegyében azt is hozzátette, ha republikánus vezetés van az Egyesült Államokban, akkor jobbak a kapcsolataik.
A NATO-ratifikáció ügyében leszavazott Tóth Bertalan a Facebookon úgy kommentált, az Orbán-kormány „alantas, hazug játékot űz”, amely Magyarország és minden magyar ember számára óriási károkat okoz. „Aláássák a magyarok szavahihetőségét, és összevissza hazudoznak belföldön és külföldön egyaránt” - vélekedett.
Svédország és Finnország NATO-csatlakozását már csak Magyarország és Törökország nem hagyta jóvá. Szijjártó Péter indoklása a videóban a 25. perc második felétől hallható:
A finn miniszterelnök újra felszólította Magyarországot, hogy ratifikálja a finn és a svéd NATO-csatlakozási kérelmet