Emlékeznek még arra a hajdani fiatalemberre, aki néhány keresetlen szóval illette egy nyilvános eseményen Medgyessy Péter miniszterelnököt (akkor még olyan időket éltünk, hogy nem csak hódolókat engedtek a kormányfő közelébe), és ez elég volt neki ahhoz, hogy később szép karriert csináljon állami alkalmazottként a NER-ben?
Nem csak azért érdemes felidézni az emlékét mert ma már ilyesmi nem történhet meg, hanem főleg azért, hogy lássuk, milyen hatékony tudatmódosítóként működik a hatalom. Az a sajtómunkás például, aki a minap javában gyermekkatonázott a pártlapban, nincs is hatalmon: ő csak szolgál, nem uralkodik, mégis úgy érzi, hogy időről időre meg kell védenie azt az osztályt, amelyhez tartozónak hiszi magát. Ebbéli igyekezetében nemrég egyfajta gondolati(nak gondolt) ívet húzott a pedagógustüntetésen felszólalt ifjú slammer és a svéd klímaharcos Greta Thunberg között. Nem úgy általában azt a jelenséget ítélte el, hogy fiatal emberek ifjúi hevületüktől vezérelve markáns közéleti állásfoglalásra ragadtatják magukat; még csak nem is azt, ha különféle politikusok diákkorú aktivistákat tolnak maguk elé a verbális harcmezőn. Ha ugyanis az előbbiekkel lenne elvi problémája, akkor vagy csöndben maradna, vagy osztana jobbra is, balra is – de semmiképp sem írná papírra, hogy „két Magyarország”, meg hogy „a balliberálisok egy kiskorú fedezékéből támadták a kormányt a nemzeti ünnepen”.
Kezdjük ott, hogy a kormány idén nem vett részt a nemzeti ünnepen: Orbán zárt körű vidéki fellépésen volt, a többiek meg… ki erre, ki arra, némelyek a Balatonon, mások az Adrián. Annak a megfogalmazásának, hogy „egy kiskorú fedezékéből”, sem első, sem második olvasásra nincs értelme, nem érdemes foglalkozni vele, arra viszont nem emlékszünk, hogy bármely jobboldali tollforgatónak problémát okozott volna, amikor anno egy „kiskorú” (valójában most is, és alighanem akkor is: fiatalkorú) hazaárulózta Medgyessyt. Amúgy pedig a kormányról nem hangzott el semmi bántó: az oktatási rendszer szétverőiről beszélt az instant költő – akinek nem inge, ne vegye magára.
Hogy Greta Thunberg pontosan hogyan került a képbe, az nem teljesen világos - ha csak nem az a vétke neki is, hogy sem nem nacionalista, sem nem fasiszta, és még csak nem is radikálpopulista (ha az lenne, legfeljebb dicsérő szavakat vesztegetne rá a Fidesz-lap). Úgyhogy ne is időzzünk nála sokáig, foglalkozzunk inkább azzal, amit helyesen látott a hatalompárti lap szerzője. Ezen a 93 ezer négyzetkilométernyi területen valóban két Magyarország él egymás mellett. Az egyiknek nem számít, hogy mi lesz, csak az, hogy mi van, és hogy abból, ami van, legyen minél több, lehetőleg a zsebben. És van egy másik, aki szeretne valahogy boldogulni; tudja, hogy sem a svájci magániskola, sem az angol katonai akadémia nem opció; de azért arra vágyik hogy az ő gyereke is valamiféle használható tudás birtokába jusson, mire végez a tanulással. Az állampárt közlönye az első Magyarország lakosainak azt mondja: csak gyűjtögessetek tovább; aki szóvá teszi, annak majd mi odavágunk. A másodiknak meg azt: ne a szátok járjon, hanem a kezetek – lehetőleg már 16 éves kortól.