Oroszország ismét akadályozni fogja az ukrán gabona tengeri szállítását. Az orosz hatóságok szombaton azzal indokolták a Kijevvel július 22-én aláírt paktum felfüggesztését, hogy órákkal korábban, hajnalban kilenc, más források szerint 16 drónnal megtámadták fekete-tengeri flottájukat az Oroszország által 2014-ben elcsatolt Krím félszigeten lévő Szevasztopol kikötőjében. Moszkva arra figyelmeztet, nem garantálja többé a szállítóhajók biztonságos haladását. Az orosz külügyminisztérium előzőleg azt állította, hogy Ukrajna a Fekete-tengernél a mezőgazdasági termékek exportjára szolgáló folyosónál „pilóta nélküli légi járművekkel tömeges légi és tengeri támadásokat indított az orosz fekete-tengeri flotta hajói és infrastruktúrája ellen".
Mind a minisztérium, mind a védelmi minisztérium azt állította - további részletek közlése nélkül -, hogy a támadásban "brit szakértők vettek részt". Az isztambuli paktum értelmében Ukrajna török hadihajók kíséretében újra szállíthat gabonát a Fekete-tengeren: mintegy 22 millió tonnányi mezőgazdasági terményről van szó. Ezen túlmenően a Kreml és az ENSZ memorandumot írt alá az élelmiszer- és műtrágyaexport megkönnyítéséről, amely kulcsfontosságú a világ mezőgazdasága számára, mivel Oroszország a világ legnagyobb exportőre. Vlagyimir Putyin a háború elején a szankciókra válaszul megtiltotta az országon kívüli értékesítésüket.
Miután Oroszország bejelentette a megállapodás felfüggesztését, Moszkva biztosította arról az importáló államokat, „teljes mértékben” helyettesíteni tudja az ukrán gabonát és Törökország szállít terményeket a szegényebb országoknak.
Az orosz védelmi minisztérium megerősítette, hogy a Krímben állomásozó flottáját legalább kilenc drón támadta meg, bár a támadást "visszaverték", és csak egy vontatóhajó szenvedett kisebb károkat. Kijev a maga részéről nem kívánta kommentálni a bombázást; ahogyan korábban sem kommentált más támadásokat, például a félszigeten található több légi támaszpontok és lőszerraktárak elleni akciókat.
Az ukrán kormány felháborodottan reagált mind a gabonaszállítás felfüggesztését érintő orosz lépésre, mind annak indoklására.
Kijev azzal vádolta Moszkvát, hogy a saját létesítményei elleni támadásokat csak színlelték. Andrij Jermak ukrán elnöki tanácsadó "megrendezett terrortámadásokról" beszélt. Moszkva ürügyet használ arra, hogy blokkolja a szállítmányokat, "amelyek emberek millióinak jelentik az élelmezésbiztonságot" – hangoztatta Dmitro Kuleba külügyminiszter a Twitteren. "Felszólítok minden államot, követeljék Oroszországtól, térjen vissza kötelezettségvállalásaihoz." Az ENSZ szombaton még nem akarta feladni a gabonamegállapodás folytatására vonatkozó reményt, a moszkvai döntés ellenére sem. "Kapcsolatban állunk az orosz hatóságokkal az ügyben" - mondta az ENSZ szóvivője New Yorkban. A gabonamegállapodást november 19-én kellene megújítani.
A török közvetítéssel a gabonaszállításról született megállapodás a fogolycsere-egyezményekkel együtt az egyetlen kompromisszum volt, amelyet Moszkva és Kijev kötött azóta, hogy Vlagyimir Putyin február 24-én elrendelte csapatai offenzívájának megkezdését. A két fél szombaton egyébként újabb 50 fogoly cseréjét jelentette be.
Az orosz hatóságok nem csak a krími támadással vádolták az Egyesült Királyságot. Moszkvai állítás szerint brit „az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékek szeptember 26-i felrobbantásában részt vettek azok a brit haditengerészeti szakemberek, akik az ukrán 73. Tengeri Különleges Műveleti Központot képezték ki a Szevasztopol elleni támadásra”. London tagadta az orosz közlést, álhírnek minősítve azt.
Oroszország fekete-tengeri flottája számára áprilisban komoly csapást jelentett, amikor elsüllyesztették a Moszkva nevű rakétacirkáló zászlóshajóját.