Kevésnek bizonyulnak az üvegházhatású gázok csökkentésére korábban vállalt ígéretek a globális felmelegedés megállításához, 2,8 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet az évszázad végéig, így további intézkedésekre van szükség – kongatta meg a vészharangot az ENSZ.
A jelenlegi cselekvés mellett
a hőmérséklet 2,8 Celsius-fokot emelkedik az évszázad végére, a korábbi becslésekhez képest 0,1 fokkal többet.
A különböző országok képviselői november 6. és 18. között Egyiptomban a COP27 nevet viselő klímatalálkozón a klímavédelemmel kapcsolatos további határozatok elfogadásáról tárgyalnak; a cél, hogy a felmelegedést 1,5 Celsius-fokra csökkentsék.
"Megvolt az esélyünk arra, hogy fokozatos változásokat érjünk el, de ez az idő lejárt. Csak a gazdaságok és társadalmak gyökeres és átfogó átalakítása menthet meg minket a felgyorsuló klímaváltozástól, a katasztrófától"
– jelentette ki Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) ügyvezető igazgatója.
Az UNEP szerint gyakorlatilag már esélye sincs annak a korábbi célkitűzésnek, hogy az átlaghőmérséklet növekedését az évszázad végéig legfeljebb 1,5 fokra szorítsák le, az éghajlati válság legsúlyosabb hatásait csak „gyors társadalmi átalakítással” lehet korlátozni.
Az 1,5 fokos vállalásokkal kapcsolatban az UNEP úgy találta, hogy „szánalmasan elégtelen” előrehaladás történt.
A globális kibocsátás 2030-ban becslések szerint 58 gigatonna szén-dioxid lesz, amennyiben a jelenlegi folyamatokat nem fogják a tervezettnél erőteljesebben vissza – áll a jelentésben. Ahhoz, hogy a felmelegedést – az ideálisnak tekintett – 1,5 fokra lehessen csökkenteni, az éves kibocsátást a jelenlegi intézkedésekhez képest további 45 százalékkal kell visszafogni.
Az ENSZ szerint globális gazdaság alacsony szén-dioxid-kibocsátásúvá alakításához legalább 4000-6000 milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség évente.
A Meteorológiai Világszervezet szerdai közlése szerint az üvegházhatású gázok koncentrációja tavaly az átlagot meghaladó mértékben emelkedett, és többször is rekordot döntött.