;

Ferencváros;népszavazás;kérdések;helyi választási bizottság;Baranyi Krisztina;Fudan Egyetem;

- A választási bizottság elutasította Baranyi egyik népszavazási kérdését Fudan-ügyben

Azt a kérdést, amely a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását akadályozná meg.

A IX. kerületi helyi választási bizottság elutasította Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester egyik népszavazási kérdését a Fudan-beruházással kapcsolatban – írta a hvg.hu.

A testület csütörtöki ülésén azt a két kérdést vizsgálta, amelyeket szeptember végén nyújtott be a polgármester több ellenzéki képviselő-testületi taggal együtt. Baranyi Krisztina a népszavazási kérdésekkel a kerületi ingatlanok átadását, illetve az eredeti tervtől, a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását gátolná meg. A benyújtott két kérdés ez volt:

  • Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?

  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

Baranyi Krisztina a portálnak elmondta, a helyi választási bizottság a kettő közül csak a másodikat engedte át, az első kérdést nem. A második, a testület által szavazásra bocsáthatónak minősített kérdés arra irányul, hogy önkormányzati tulajdonú terület ne kerüljön se az állam, se az egyelőre még nem is létező Fudan Egyetem fenntartására létrehozott és érdemi munkát nem végző, a közpénzt viszont nyelő Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába.

A kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának kiszemelt fővárosi kerület, Ferencváros ellenzéki polgármestere azért próbálja helyi népszavazással útját állni a beruházásnak, mert az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, a fővárosi népszavazás mögül pedig kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is. Ezek után egy lehetőség maradt: a kerületi szintű referendum.

A helyi választási bizottság egy kérdést jóváhagyó döntése ellen még lehet jogorvoslatot kérni, majd a jogerősen jóváhagyott kérdés(ek) alapján a kerületi képviselő-testületnek már csak ki kell tűznie a referendumot.

A terrorizmusért elítélt szélsőjobboldali férfi hétfőn „végső elkeseredésében” éhségsztrájkba kezdett.