Kilakoltattak egy súlyos egészségi problémákkal küzdő 84 éves nőt 55 éves, szintén súlyos egészségi problémákkal küzdő fiával együtt Kőbányán – derül ki A Város Mindenkié (AVM) lapunkhoz eljuttatott közleményéből.
A beszámoló szerint a kilakoltatást az AVM és a Szikra aktivistái élőlánccal igyekeztek megakadályozni. Mint írják, a polgármester annak ellenére ragaszkodott a kilakoltatáshoz, hogy a család – alapítványi és egyházi segítséggel –
az adóssága felét egy összegben rendezni tudta volna.
A család a lakótelepi ház felépítése, 1977 óta lakott a lakásban. A tanácsi, majd önkormányzati bérlakás lakbérét évtizedekig rendben fizették. A lakásban egy 55 éves, több súlyos krónikus betegséggel és 51 százalékos egészségkárosodással rendelkező férfi és 84 éves édesanyja lakott.
A család a férfi megbetegedése és hosszabb ideig tartó munkaképtelensége miatt adósodott el, mostanra jelentős mértékben. A férfi megváltozott munkaképessége ellenére is folyamatosan keresett munkát, de csak olyan munkalehetőségekre „közvetítették ki” (például a HÉV-hez talpfacserélő munkára vagy kéményseprőnek), amelyeket állapotában életveszélyes lett volna elvállalnia.
A férfi szívbeteg, műtéten is átesett, további szívműtét is vár rá, emellett cukorbeteg, gerincsérve, más mozgásszervi problémái is vannak, nehezen jár, 84 éves édesanyját már 40 évvel ezelőtt „leszázalékolták”, szívelégtelenségben szenved, érrendszeri problémái vannak, szintén gerinc- és cukorbeteg. Nyugdíja az adósságokból következő végrehajtás után mindösszesen havi 60 ezer forint.
A családnak mostanra mintegy 2.8 millió forint hátraléka volt . Ennek oka a szegénységükön és a több tízezer forintos havi gyógyszerkiadásukon kívül az volt, hogy az önkormányzat, miután az addig kialakult hátralékuk miatt felmondta a bérleti szerződésüket, a korábbi lakbérük kétszeresét számlázta ki részükre lakáshasználati díjként.
Az Erdélyi Gyülekezet, a Hálózat Alapítvány és a Menhely Alapítvány által biztosított támogatások segítségével a család
a hátraléka felét azonnal rendezni tudta volna, ha az Önkormányzat hajlandó lett volna felfüggeszteni a kilakoltatásukat.
Az AVM szerint a kőbányai polgármester kommunikációs stábja minden bizonnyal azzal igyekszik mentegetni majd a kilakoltatást, hogy ők „felajánlottak elhelyezést” a kilakoltatásra ítélt család számára. A szervezet azonban kifejti, a családtagok elhelyezése a „felajánlott” szociális bentlakásos intézményekben a család szétszakadásával járt volna, nem felelt volna meg ezen intézmények funkciójának és jogszabályokba foglalt szabályozásának, költségvetési szempontból – vagyis az adófizetők szempontjából – pedig pazarlás lett volna, amennyiben kevesebb mint egy év alatt több pénzbe került volna, mint amennyi a család fennmaradó hátraléka.
„D. Kovács Róbert (polgármester) szégyellje magát azért, mert kilakoltatással büntetett egy rászoruló kőbányai családot a rossz egészségi állapotukért, az abból következő elszegényedésükért, és valójában azért, mert a magyar állam hagyja nyomorba süllyedni, eladósodni és ellehetetlenülni a nehéz sorsú polgárait. Miután évtizedekig minden gond nélkül, fegyelmezetten fizették a lakbért, amíg azt meg tudták fizetni” – fogalmaztak.
A Mérce helyszíni beszámolója szerint a rendőrség 10 óra után megkezdte a bérlakás ajtajában összefogózkodott, a karjukat egy csőben összekötöző aktivisták elhurcolását. Az élőlánc résztvevői többször is azt mondták a rendőröknek, hogy „Ne legyetek kegyetlenek!”.
A tudósítás szerint a rendőrség feleslegesen erősködött az aktivistákkal, akik azt állították, hogy a civil szervezetek és az önkormányzat között megkezdődött az egyeztetés a család hátralékának rendezéséről: mindössze azt kérték, hogy a rendőrség fél óráig legyen türelemmel. A rendőrség azonban erre nem volt hajlandó, elhurcolták az élőlánc résztvevőit.