Az első nyilatkozatai alapján a Konzervatív Párt egységének, stabilitásának és tisztességének helyreállítására törekvő Rishi Sunak gesztusokat tett a széthúzó, az elmúlt hónapokban látszólag saját sírját ásó toryk minden szárnya felé. Ellentétben elődjével, Liz Truss-szal - akinek kormányzása a híressé vált mém szerint rövidebb ideig tartott, mint egy fejes saláta frissessége - a szigetország első hindu és 1812 óta legfiatalabb vezetője nem csak saját hívei közül szemezgetett. A legmagasabb pozíciókba is rakott volt Boris Johnson- és Truss-híveket, például James Cleverley külügyminisztert, sőt Thérèse Coffey, a volt miniszterelnök legközelebbi bizalmasa megkapta a környezetvédelmi portfóliót. Bölcsen nem mozdította el a nem egészen két héttel korábban hivatalba lépett pénzügyminisztert, Jeremy Huntot sem, akinek - a végzetesnek bizonyult Truss-féle mini büdzsé legtöbb elemének visszavonásával - néhány nap alatt sikerült megnyugtatnia a háborgó piacokat.
A tory jobboldalnak nyújtott olajág ugyanakkor problémásnak bizonyult. A hat nappal korábban lemondott Suella Braverman belügyminiszter rehabilitációja változatlanul vita tárgya. A szintén indiai gyökerekkel rendelkező politikus súlyos biztonsági hibát követett el egy szigorúan bizalmas, a bevándorlási politika reformájával foglalkozó dokumentum továbbításával illetéktelen e-mail címekre. Bravermannal már korábban is előfordult, hogy nem tartotta be a titoktartási szabályokat, így most várhatóan leckéket fog kapni az MI5 nemzetbiztonsági hivataltól. Ha Braverman a támadások közepette meg is marad tisztségében, hamar meggyűlhet a baja az új kormányfővel. Ugyanis bevándorlási nézeteik erősen eltérőek. Miniszterével ellentétben Sunak nem ragaszkodna hozzá, hogy évi százezerben korlátozzák a tartózkodási engedélyben részesülők számát, ehelyett olyan vízumrendszerben gondolkozik, ami több befektetőt és jól képzett munkavállalót vonzana az Egyesült Királyságba.
Máris rossz pontot szerzett az új külügyminiszter, akit képviselők és az LGBT közösség "felháborítóan botfülűnek" nyilvánítottak, amiért felszólította a katari labdarúgó világbajnokságra készülő meleg drukkereket, "tanúsítsanak kompromisszumkészséget és rugalmasságot a bajok elkerülése érdekében". A napokban Dohában rövid időre előállították és kihallgatták a Nemzeti Múzeum előtt tüntető veterán LGBT aktivistát, Peter Tatchellt.
Rishi Sunak saját frakciója és politikai megfigyelők körében is nemtetszést váltott ki azzal, hogy a legfelső vezetésben 24-7 arányú többségbe kerültek a férfiak. A társadalmi mobilitás elősegítésével foglalkozó Sutton Trustnak az is feltűnt, hogy a "top menedzsment" tagjainak 65 százaléka privát iskolában végzett. A brit iskolásoknak csak 5,8 százaléka részesül a magán oktatást előnyeiből. Míg Truss és Johnson kabinetje hasonló felállásban működtek, Theresa May 2016-ban csak 30 százalékot válogatott be ebből az elitből.
Az új kormányfő eddigi döntései közül nagy visszhangot kapott, hogy ismét betiltotta a frackinget, a földgáztartalékok kitermelésének vitatott, repesztéses technológiáját. Sunak nem hozta még nyilvánosságra, hogyan határozott az öregségi nyugdíjak és szociális juttatások jövő évi emelésének dolgában, vajon ezek követik-e majd a jelenleg 10,1 százalékos inflációt?
Ami azonban eldőlt: a Londonban és számos más helyen fényűző ingatlanokkal rendelkező Sunak-család valóban a Downing Street 10-ben, s nem a 11-ben kialakított tágasabb luxuslakásban rendezkedik be. Itt lakott a família Sunak idén júliusig tartó, kétévi pénzügyminisztersége idején is - sajtósai szerint "nagyon boldogan". Sunak ezzel az elmúlt negyed évszázad első olyan kormányfője lesz, aki ténylegesen a brit miniszterelnökök hivatalaként és rezidenciájaként emlegetett Downing Street 10-ben fog lakni. 1997-ben Tony Blair ötlete volt, hogy helyet cseréljen akkor még nőtlen pénzügyminiszterével, Gordon Brownnal.