Veszélyeztetett fajjá nyilvánította a császárpingvineket az éghajlatváltozás miatt az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata (USFWS) egy tavaly megjelent tanulmány nyomán, mely szerint 2050-re az Antarktiszon található császárpingvin-kolóniáknak akár mintegy 70 százaléka kihalhat - írja a Live Science.
A tanulmány a császárpingvinek fennmaradását fenyegető közvetlen veszélyekkel foglalkozott. Az előrejelzés meglehetősen vészjósló: ha az antarktiszi jég olvadása a jelenlegi ütemben folytatódik, 2050-re a császárpingvin-populációk 70 százaléka, 2100-ra pedig a kolóniák 98 százaléka eltűnhet a legrosszabb forgatókönyv szerint. A USFWS ezért kiterjesztette a császárpingvinekre a veszélyeztetett fajok törvényének (ESA) hatályát.
A USFWS szerint jelenleg körülbelül 61 császárpingvin tenyészkolónia él az Antarktisz partvidékén, ezekben nagyjából 270-280 ezer szaporodó pár található. Noha a populációk stabilnak tűnnek, a jeges területek csökkenése súlyos negatív hatással lehet a létszámukra nézve. Az előrejelzések szerint a császárpingvinek akkor is körülbelül 26 százalékkal lesznek kevesebben 2050-re, ha nagy mértékben sikerült visszafogni a világ szén-dioxid kibocsátását, ellenkező esetben kevesebb mint felére apadhat a számuk ugyanennyi idő alatt.
A veszélyeztetett fajjá történő besorolástól támogatói azt remélik, hogy segíthet mérsékelni a populáció fogyásának ütemét. A Woods Hole Oceanográfiai Intézet szerint a lépés például segítheti a védelmi stratégiákkal kapcsolatos nemzetközi együttműködést, bővebb anyagi támogatást kaphatnak a védelmi programok és a vonatkozó kutatásokat is ösztönözheti.