;

Kína;Hollandia;elnyomás;

- Illegális kínai „rendőrségekre” bukkantak Hollandiában

Valószínűleg egy olyan hálózatnak a részegységeit fedezték fel, mely több országban is jelen van. 

A holland kormány közlése szerint kivizsgálják azon jelentéseket, miszerint a kínai rendőrség 2018 óta legalább két illegális őrsöt nyitott Hollandiában, amelyeket részben arra használ, hogy szemmel tartsa és nyomást gyakoroljon a disszidensekre - írja a helyi média oknyomozó anyagaira hivatkozva a Guardian.

A beszámolók szerint az Amszterdamban és Rotterdamban található úgynevezett „tengerentúli szolgáltató irodák” adminisztratív célokra jöttek létre. Itt a kínai állampolgárok megújíthatták jogosítványukat vagy éppen anyakönyvi státuszuk megváltoztatását is intézhették. 

Azonban az újságíróknak sikerült beszélni több olyannal is, akik Hollandiában élnek, s a kommunista rezsim kritikusai. Ők azt állították, a központokat arra is használták, hogy nyomon kövessék a hatalom ellenzékét, velük kapcsolatba lépjenek, és megfenyegessék. Az állomásokat először a Safeguard Defenders nevű spanyol polgári jogi csoport azonosította egy szeptemberi jelentésében, amelyben azt állította, hogy a fuzhoui és a cingtiani rendőrségi ügynökségek együttesen 54 „tengerentúli szolgáltató központot” nyitottak 21 ország 25 városában. A legtöbb ilyen központ Európában volt, köztük kilenc Spanyolországban, négy Olaszországban, három Franciaországban, kettő Hollandiában és kettő az Egyesült Királyságban, Londonban és Glasgow-ban. Úgy vélik, ezek célja, hogy „meggyőzzék” a Kínába való visszatérésre a disszidenseket. 

„Ezek a műveletek elkerülik a hivatalos kétoldalú rendőrségi és igazságügyi együttműködést, sértik a nemzetközi jogállamiságot” - fogalmaznak. Hollandia és Kína aláírta a diplomáciai képviseleteket szabályozó bécsi egyezményt. Ennek értelmében minden hírszerzési tevékenységhez előzetes engedélyt kell adni, az adminisztratív ügyeket pedig a konzulátusoknak kell intézniük. Októberben  egy hongkongi demokráciapárti tüntető kórházba került, miután a manchesteri kínai konzulátusról érkező férfiak megverték, mert a brit kormány keményebb fellépését követelte. A holland hírügynökségek szerint az amszterdami állomáson a lishui, cingtian-i erő két volt rendőrtisztje dolgozott, míg a rotterdami központot - amely egy lakásban található - a kínai hadsereg egy volt tagja vezette a fuzhou-i tartományi erőnél. Mindkét régió Kelet-Kínában található, ahonnan sok Hollandiában élő kínai állampolgár származik. Egy fiatal disszidens, Wang Jingyu, aki a kínai közösségi médiában bírálta a pekingi rezsimet, és most menedékjogot kapott Hollandiában, azt mondta, hogy a rotterdami kínai állomás azonnal kapcsolatba lépett vele, amint megérkezett. 

„Arra kértek, menjek vissza Kínába és rendezzem problémáimat... továbbá gondoljak a szüleimre.” Elmondása szerint ezt követően fenyegető üzeneteket és telefonhívásokat kapott. Ezek közt volt egy olyan fénykép, mely egy pisztolyt ábrázolt, alatta pedig az üzenet: ”Meg foglak ölni”.  


A hollandiai kínai nagykövetség e-mailben küldött válaszában azt közölte, hogy nem tudott az állomások létezéséről.

Az akcióról az Egyesült Államokat is értesítették.