Magyarország általános jogállamisági indexe alapján a világ 140 országa közül a 73. helyen áll a World Justice Project (WJP) 2022-es összesítése szerint - derül ki a 24.hu cikkéből.
A szervezet szerint a jogállamiság már az egymást követő ötödik évben romlik világszerte, emellett az országok többségében folytatódnak az autoriter tendenciák, a pandémiás nyomás. Számításaik szerint 4,4 milliárd ember él olyan országokban, ahol csökkent a jogállamiság. Az első helyezett Dánia, a második Norvégia, a harmadik pedig Finnország lett. A legrosszabb helyen Venezuela található, után eggyel jobb helyen Kambodzsa, majd Afganisztán következik.
Regionálisan Magyarország a 31. helyen áll az Európai Unió, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás és Észak-Amerika 31 országa közül és az úgynevezett magas jövedelmű országok között is utolsó lett. Ez különféle faktorokból áll össze. Ilyen a kormányzati hatáskörök korlátozása (121.), a korrupciómentesség (60.), a nyílt kormányzás (70.), a biztonság (12.), vagy éppen a szabályozás végrehajtása (95.)
Varga Judit: Magyarország a jogállamiság elvei alapján kormányzott demokratikus államRegionálisan Magyarország a 31. helyen áll az Európai Unió, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás és Észak-Amerika 31 országa közül és az úgynevezett magas jövedelmű országok között is utolsó lett. Ez különféle faktorokból áll össze. Ilyen a kormányzati hatáskörök korlátozása (121.), a korrupciómentesség (60.), a nyílt kormányzás (70.), a biztonság (12.), vagy éppen a szabályozás végrehajtása (95.)
A World Justice Project évente teszi közzé a jogállamisági trendeket, az idei alapján éppen Magyarország előtt végzett Panama, de megelőztük Srí Lankát (74.), valamint az orosz megszállást elszenvedő Ukrajnát (76.)
Jogállamiság: elfogadták a jelentést, az EP hibrid rezsimnek nyilvánította Magyarországot